Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o rosnące ceny paliw. Dodał, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to cena paliw byłaby jeszcze wyższa.

Pytany o drożejące paliwa na stacjach paliw i widmo 8 zł za litr benzyny, rzecznik rządu zaznaczył, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to ta cena byłaby jeszcze wyższa.

Piotr Müller dodał, że wzrosty cen surowców energetycznych, w tym ropy i gazu wynikają z działań Rosji.

Będą kolejne wzrosty cen

– Wojna w Ukrainie spowoduje kolejne wzrosty – wskazał. – W innych krajach również paliwo drożej. Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen.

Rzecznik rządu był pytany także o to, czy zostanie przedłużone obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej.

– Jeżeli chodzi o tarczę antyinflacyjną, to chcemy zasadniczo przedłużyć te punkty. Natomiast, analizujemy jeszcze każdy punkt po punkcie w tej ustawie, bo zawsze chcemy celować te środki finansowe w te miejsca, gdzie tarcza antyinflacyjna jest najbardziej potrzebna – tłumaczył Müller. – Są to miliardy złotych, które nie trafiają do budżetu państwa ze względu na obniżone podatki. Działania te muszą być celowane w odpowiedni sposób. Możemy zadeklarować, że większość z tych instrumentów zostanie przedłużona.

Jak działa tarcza antyinflacyjna?

Na tę chwilę tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca lipca. Składa się z: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek “tarczowy” (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br., obniżony został VAT na media: – na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); – na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); – na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Czytaj więcej

Skomentuj