Rząd przygotowuje program wsparcia dla biogazowni i biometanowni

Rząd przygotowuje program wsparcia dla biogazowni i biometanowni
PAP/dom
20.04.2022, o godz. 14:26
czas czytania: około 2 minut
0

Wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że biometan może w części pokryć zapotrzebowanie na gaz z Rosji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przedstawiciel resortu klimatu i środowiska podkreślił, że polski rząd podjął działania, aby jak najszybciej zdywersyfikować dostawy surowców energetycznych do Polski po zapowiedzi odcięcia się od importu takowych z Rosji.

Zwrócił uwagę, że w pierwszej kolejności – do końca kwietnia – Polska zrezygnuje z importu rosyjskiego węgla. Polska chce także zrezygnować z importu gazu ziemnego z kierunku wschodniego. Zyska wskazał, że z najdalej z końcem roku ma ruszyć gazociąg Baltic Pipe, rozbudowywany jest też terminal LNG w Świnoujściu. Dodał, że “za chwilę” ma ruszyć też budowa pływającego terminalu na Zatoce Gdańskiej.

Wiceminister podkreślił, że celem strategicznym politycznym i gospodarczym rządu jest uniezależnienie się od dostaw rosyjskich węglowodorów.

– Jest wielka determinacja rządu i też podmiotów gospodarczych z obszaru Skarbu Państwa – spółek Skarbu Państwa, aby ten cel został zrealizowany. Jestem przekonany, że tak się stanie – zapewnił. – Jestem w 100 proc. przekonany, mam pewność, że absolutnie wszelkie działania zostaną podjęte, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i dostawy błękitnego paliwa do odbiorców końcowych – przemysłowych i indywidualnych.

Zyska zwrócił uwagę, że aby uzupełnić lukę po rosyjskim gazie zwiększyć w polskim miksie produkcję biometanu, który może być zatłaczany do sieci gazowej.

Przypomniał, że przygotowywane są odpowiednie regulacje prawne, które mają wzmocnić rozwój tego sektora (chodzi o projekt nowelizacji o odnawialnych źródłach energii). Poinformował ponadto, że wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest “duży program wsparcia” dla biogazowni i biometanowni.

Według Zyski, w Polsce możemy produkować nawet 1,5 mld m sześc. biometanu rocznie do 2030 r. Zwrócił jednak uwagę, że potencjał jest znacznie wyższy i według szacunków może wynosić nawet 8 mld m sześc. gazu rocznie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024