Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Rząd przymierza się do wielkiego sprzątania Bałtyku

Rząd przymierza się do wielkiego sprzątania Bałtyku
Bartłomiej Leśniewski
18.06.2024, o godz. 7:58
czas czytania: około 2 minut
0

Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów dot. materiałów niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku. W ustawie o obszarach morskich RP i administracji morskiej ma znaleźć się odrębny rozdział porządkujący i uzupełniający regulacje w tej sprawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek opisem projektu zamieszczonym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej ma zostać przyjęty w IV kwartale b.r.

Ułatwienia administracyjne

Wyjaśniono, że zmiany mają na celu ułatwienie funkcjonowania administracji morskiej oraz innych podmiotów uczestniczących w poszczególnych segmentach związanych z zarządzaniem i postępowaniem z materiałami niebezpiecznymi zalegającymi na obszarach morskich RP.

Przypomniano, że w odniesieniu do zatopionych materiałów niebezpiecznych od kilku lat trwają prace nad opracowaniem całościowego systemowego zarządzania tą problematyką. W wyniku dotychczasowych prac międzyresortowych, wskazano że w administracji publicznej widoczny jest wyraźny podział zadań realizowanych lub nadzorowanych przez poszczególne resorty ściśle wynikający z obszarów ich kompetencji.

– Zadania te, rozproszone w aktach prawnych różnej rangi, opracowywanych przez właściwe dla danego działania resorty, nie tworzą spójnego systemu, a ich lokalizacja w wielu dokumentach zdecydowanie utrudnia ich odnalezienie i realizację – dodano.

Lepsza koordynacja

Podkreślono, że w związku z wynikami międzyresortowych zespołów należy podjąć działania mające na celu uporządkowanie przepisów poprzez utworzenie w ustawie o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej rozdziału dedykowanego zatopionym materiałom niebezpiecznym, w którym znajdują się wskazania przepisów już istniejących wraz z informacją o ich zastosowaniu w przypadku podejmowania działań powiązanych z zarządzeniem zatopionymi materiałami niebezpiecznymi, oraz stosowne uzupełnienia brakujących przepisów.

– Takie rozwiązanie umożliwi sprawniejszą koordynację zadań realizowanych przez różne resorty, jak również podmioty naukowe i prywatne, w których zakresie działań mieszczą się identyfikacja, badania, monitorowanie i neutralizacja zatopionych materiałów niebezpiecznych – wskazano.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024