Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko
MŁ/PAP
04.01.2022, o godz. 8:53
czas czytania: około 3 minut
0

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027) - wynika z porządku posiedzenia Rady Ministrów. Przewidywana wartość dofinansowania to 25 mld euro.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Jak wynika z uzasadnienia, zawartego w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, celem programu jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Czym jest FEnIKS?

FEnIKS na lata 2021-2027 ma stanowić ramy interwencji dla działań zmierzających do budowy podstaw gospodarki zrównoważonej, która spełniałaby wymogi gospodarki niskoemisyjnej, zasobooszczędnej, przyjaznej środowisku, odpornej na zmiany klimatu oraz dbającej o wysoką jakość życia mieszkańców.

W planach ponad 25 mld euro dofinansowania

Głównymi źródłami finansowania mają być środki Funduszu Spójności (FS) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Łączna kwota dofinansowania z obu funduszy w ramach programu będzie wynosić ponad 25 mld euro, z czego wkład EFRR 12,8 mld euro, a FS 12,3 mld euro. Środki te mają być uzupełnione o wkład krajowy pochodzący głównie ze środków publicznych.

Program FEnIKS przewiduje osiem priorytetów działań: wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR, transport miejski, wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności, wsparcie sektora transportu z EFRR, zdrowie, kultura oraz pomoc techniczna.

Dla kogo wsparcie?

Wsparcie będzie skierowane do podmiotów publicznych oraz niepublicznych, w tym m.in. do: przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST, właścicieli budynków mieszkalnych, państwowych jednostek budżetowych i administracji publicznej, dostawców usług energetycznych, zarządców dróg krajowych i linii kolejowych, służb ratownictwa technicznego i bezpieczeństwa ruchu, podmiotów zarządzających portami lotniczymi oraz portami morskimi, organizacji pozarządowych, instytucji ochrony zdrowia, instytucji kultury. Wsparcie z programu odbywać się będzie głównie w formie dotacji, a częściowo poprzez instrumenty finansowe – wskazuje się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Spodziewane rezultaty

Rezultaty działań programu mają obejmować stopniowe zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, wzmacnianie infrastruktury niezbędna dla rozwoju i bezpieczeństwa kraju. Dotyczy to w szczególności inwestycji w zakresie sieciowych połączeń transportowych i energetycznych.

Infrastruktura transportowa

W obszarze rozwoju infrastruktury transportowej przewiduje się m.in. podniesienie efektywności i atrakcyjności transportu publicznego oraz zachęcające mieszkańców do zmiany środka transportu z indywidualnego na zbiorowy. W zakresie infrastruktury energetycznej, za kluczowe wyzwanie rozwojowe uznaje się zapewnienie gospodarce, instytucjom i obywatelom stabilnych i optymalnie dostosowanych do potrzeb dostaw energii, po akceptowalnej ekonomicznie cenie.

Czysta energia

Działania FEnIKS w obszarze czystej energii mają wspierać poprawę zaopatrzenia w niezbędne źródła energii, racjonalne i efektywne wykorzystanie lokalnie dostępnych surowców, mających wartość energetyczną odpadów oraz OZE z wykorzystaniem potencjału innowacji w wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji energii.

Kapitał społeczny

Inwestycje w dziedzictwo kulturowe oraz potencjał kreatywny społeczeństwa będą pomagać w budowie kapitału społecznego oraz będą służyć transformacji postaw sprzyjających innowacyjności, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu oraz przechodzeniu do gospodarki opartej na wiedzy – zauważa się w uzasadnieniu.

Infrastruktura dla ochrony zdrowia

Inwestycje w strategiczną infrastrukturę ochrony zdrowia mają z kolei być odpowiedzią na wyzwania związane z trendami demograficznymi i epidemiologicznymi, jak starzenie się społeczeństwa, wzrastająca zachorowalności umieralność z powody określonego rodzaju schorzeń i chorób oraz przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia ludności, a tym samym do korzystnej sytuacji na rynku pracy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024