Ministerstwo Cyfryzacji testuje mobilny dowód osobisty. – Na jesieni będą dokumenty kierowcy i pojazdu. (…) Następnie karta studencka, karta miejska, karta emeryta i rencisty, karta osoby niepełnosprawnej, karta dużej rodziny, a później następne, które przyjdą nam do głowy – zapewnia w rozmowie z PAP minister Anna Streżyńska.

W maju Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło pilotażowy program mDokumentów. Z usługi można skorzystać w wybranych urzędach w czterech miejscowościach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Testowane są mobilne wersje dowodów osobistych – a więc takie, z których można korzystać za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Czytaj także >>> Streżyńska: będzie jeden portal dla administracji

– Ten pilotaż potrwa wiele miesięcy, ponieważ sprawdzamy, jak mobilny dowód tożsamości funkcjonuje w dwóch obszarach: w urzędach, tam gdzie idziemy załatwić swoje sprawy – do wydziału obsługi mieszkańców; i za chwilę w policji, kiedy policja zatrzymuje nas na drodze, albo legitymuje – wyjaśnia minister cyfryzacji.

Anna Streżyńska zapewnia, że to nie ostatni dokument w wersji mobilnej. – Na jesieni będą dokumenty kierowcy i pojazdu.(…) Następnie karta studencka, karta miejska, karta emeryta i rencisty, karta osoby niepełnosprawnej, karta dużej rodziny, a później następne, które przyjdą nam do głowy – zapowiada.

Minister tłumaczy, że wiele można w dzisiejszych czasach zrobić używając telefonu komórkowego i noszenie go jest bardziej naturalne od noszenia ze sobą dowodu osobistego.

– Czasem jest nam potrzebny, więc dowód przez telefon komórkowy – czyli w praktyce dostęp do moich danych zgromadzonych w rejestrze dowodów osobistych za pomocą telefonu komórkowego i łączności, którą ten telefon zapewnia z rejestrem – to jest rozwiązanie bardzo praktyczne – mówi Streżyńska.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Czytaj więcej

Skomentuj