MPWiK w Rzeszowie wybudowało przy ul. Podleśnej stację uzdatniania wody. Inwestycja kosztowała 1 mln zł, niebawem ruszy również budowa sieci wodociągowej – poinformował Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa. Do tej pory większość mieszkańców ul. Podleśnej na osiedlu Budziwój korzysta z wody pochodzącej z indywidualnych studni.

– MPWiK Rzeszów, planując dostarczanie wody dla mieszkańców z zakładu uzdatniania w Zwięczycy brał m. in. pod uwagę korzystanie z istniejącej sieci należącej do spółki Eko-Strug z Tyczyna. Jednak mimo kilku prób nie udało się uzyskać zgody spółki z Tyczyna na to, by rzeszowskie przedsiębiorstwo komunalne korzystało z jej sieci – mówi Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Dwie studnie

Dlatego zapadła decyzja o wybudowaniu na osiedlu dwóch studni głębinowych. Obie mają głębokość ok. 100 metrów. Główna studnia ma wydajność 4 metrów sześciennych wody na godzinę, a druga 1,5 metra sześciennego na godzinę. Oprócz samych studni spółka wybudowała również m.in. stację uzdatniania wody, zbiorniki wyrównawcze i hydrofornię.

– Wszystko zostało tak zaprojektowane i wybudowane tak, by w razie potrzeby możliwe było zwiększenie wydajności całego systemu – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK w Rzeszowie.

Główną studnią będzie ta o wyższej wydajności, druga będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii czy koniecznych prac, np. remontowych lub konserwatorskich.

Nadaje się do spożycia

Jakość wody ze studni głębinowych została zbadana i nadaje się do spożycia, a jedynym zastosowanym w stacji technologicznym procesem uzdatniania wody jest naświetlanie lampą UV. MPWiK jednak zabezpieczył nową stację na wypadek, gdyby doszło do gwałtownego pogorszenia jakości wody. Przewidziano bowiem możliwość zamontowania w budynku stacji uzdatniania pełnego zestawu filtracyjnego. Stacja uzdatniania wody została już oddana przez wykonawcę i składa się z pomieszczeń hydroforni, w którym znajduje się lampa UV, hali filtrów, gdzie przewidziano miejsce na ewentualny montaż systemu filtracyjnego. W tym pomieszczeniu znajdują się także przepływomierze. W budynku jest także chlorownia, która zadba o jakość sieci, którą dostarczana będzie woda.

Na razie bez sieci

Ujęcie posiada dwa zbiorniki wyrównawcze o łącznej pojemności 30 metrów sześciennych. Wszystkie obiekty połączone są za pomocą rurociągów technologicznych. Woda ze studni trafi na tzw. zestaw pomiarowy, potem na lampę UV i ostatecznie do zbiorników wody czystej. Dalej popłynie rurociągiem grawitacyjnym do sieci zasilanej w sposób grawitacyjny, ale także do zestawu hydroforowego, który poda ją ciśnieniowo do sieci wodociągowej. Niestety sieci, która dostarczać będzie wodę do odbiorców na razie brakuje. Ma być wybudowana w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Skomentuj