Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rzeszów. Nowa stacja uzdatniania

Rzeszów. Nowa stacja uzdatniania
PU/PAP
09.11.2021, o godz. 11:29
czas czytania: około 2 minut
0

MPWiK w Rzeszowie wybudowało przy ul. Podleśnej stację uzdatniania wody. Inwestycja kosztowała 1 mln zł, niebawem ruszy również budowa sieci wodociągowej – poinformował Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa. Do tej pory większość mieszkańców ul. Podleśnej na osiedlu Budziwój korzysta z wody pochodzącej z indywidualnych studni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

– MPWiK Rzeszów, planując dostarczanie wody dla mieszkańców z zakładu uzdatniania w Zwięczycy brał m. in. pod uwagę korzystanie z istniejącej sieci należącej do spółki Eko-Strug z Tyczyna. Jednak mimo kilku prób nie udało się uzyskać zgody spółki z Tyczyna na to, by rzeszowskie przedsiębiorstwo komunalne korzystało z jej sieci – mówi Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Dwie studnie

Dlatego zapadła decyzja o wybudowaniu na osiedlu dwóch studni głębinowych. Obie mają głębokość ok. 100 metrów. Główna studnia ma wydajność 4 metrów sześciennych wody na godzinę, a druga 1,5 metra sześciennego na godzinę. Oprócz samych studni spółka wybudowała również m.in. stację uzdatniania wody, zbiorniki wyrównawcze i hydrofornię.

– Wszystko zostało tak zaprojektowane i wybudowane tak, by w razie potrzeby możliwe było zwiększenie wydajności całego systemu – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK w Rzeszowie.

Główną studnią będzie ta o wyższej wydajności, druga będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii czy koniecznych prac, np. remontowych lub konserwatorskich.

Nadaje się do spożycia

Jakość wody ze studni głębinowych została zbadana i nadaje się do spożycia, a jedynym zastosowanym w stacji technologicznym procesem uzdatniania wody jest naświetlanie lampą UV. MPWiK jednak zabezpieczył nową stację na wypadek, gdyby doszło do gwałtownego pogorszenia jakości wody. Przewidziano bowiem możliwość zamontowania w budynku stacji uzdatniania pełnego zestawu filtracyjnego. Stacja uzdatniania wody została już oddana przez wykonawcę i składa się z pomieszczeń hydroforni, w którym znajduje się lampa UV, hali filtrów, gdzie przewidziano miejsce na ewentualny montaż systemu filtracyjnego. W tym pomieszczeniu znajdują się także przepływomierze. W budynku jest także chlorownia, która zadba o jakość sieci, którą dostarczana będzie woda.

Na razie bez sieci

Ujęcie posiada dwa zbiorniki wyrównawcze o łącznej pojemności 30 metrów sześciennych. Wszystkie obiekty połączone są za pomocą rurociągów technologicznych. Woda ze studni trafi na tzw. zestaw pomiarowy, potem na lampę UV i ostatecznie do zbiorników wody czystej. Dalej popłynie rurociągiem grawitacyjnym do sieci zasilanej w sposób grawitacyjny, ale także do zestawu hydroforowego, który poda ją ciśnieniowo do sieci wodociągowej. Niestety sieci, która dostarczać będzie wodę do odbiorców na razie brakuje. Ma być wybudowana w przyszłym roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024