1 / 10

Niemal 24 mln zł kosztować będzie budowa zbiornika na wodę pitną w Rzeszowie. Obiekt, będzie miał 15 tys. m3 pojemności i budowany jest na rzeszowskim osiedlu Pobitno przy ulicy Morgowej. Inwestycję realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Jak poinformował prezes MPWiK Marek Ustrobiński, zbiornik ma być gotowy w sierpniu 2022 r. Podkreślił, że jest to inwestycja bardzo ważna dla stolicy Podkarpacia, w której mieszka coraz więcej osób.

W razie awarii wody pitnej wystarczy na 1,5 dnia

– Systematycznie przybywa nam odbiorców wody. Musimy więc tak planować inwestycje by zabezpieczyć wodę dla wszystkich mieszkańców. Powiększamy sieć zbiorników także ze względu na sytuacje awaryjne – zaznaczył Ustrobiński.

Prezes rzeszowskiego MPWiK przypomniał, że zgodnie z przepisami – na wypadek awarii czy skażenia wody – spółka musi mieć zapas wody w zbiornikach na czas jednej doby. – Ten wymóg oczywiście spełniamy, a po oddaniu zbiornika na Pobitnem będziemy mieć zapas wody dla miasta na około 1,5 doby – stwierdził.

17 mln pożyczki z NFOŚiGW

Zbiornik przy ul. Morgowej kosztował będzie prawie 24 mln zł. Na jego budowę MPWiK otrzymał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 17 mln zł. Firma może uzyskać umorzenie nawet 5 mln zł pożyczki, warunkiem jest ukończenie budowy zgodnie harmonogramem oraz terminowa spłata rat.

Zbiornik, pomieszczenia techniczna i socjalne

Jak podała spółka, zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony w ziemię na ok. 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm.

Zbiornik będzie wyposażony m.in. w pomieszczenia techniczne i socjalne. Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników, odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi, o średnicach 300 i 600 milimetrów, włączone do istniejących sieci wodociągowych.

To będzie 19 zbiornik w Rzeszowie

MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych. Po oddaniu nowego zbiornika pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53 tysięcy 600 metrów sześciennych.

 

Czytaj więcej

Skomentuj