Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Sąd w zw. z obawą matactwa przedłużył areszt Karpińskiego do 26 sierpnia

Sąd w zw. z obawą matactwa przedłużył areszt Karpińskiego do 26 sierpnia
MŁ/PAP
29.06.2023, o godz. 9:14
czas czytania: około 3 minut
0

Sąd Apelacyjny w Katowicach uwzględnił zażalenie prokuratury i przedłużył do 26 sierpnia tymczasowe aresztowanie podejrzanego o korupcję byłego ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

„Sąd Apelacyjny w Katowicach uwzględnił zażalenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w przedmiocie tymczasowego aresztowania byłego Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza K. i przedłużył okres tymczasowego aresztowania zgodnie z wnioskiem prokuratora do dnia 26 sierpnia 2023 roku” – podał Dział Prasowy PK.

To wynik zażalenia prokuratora

Jak przypomniała PK, w toku śledztwa na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice-Wschód aresztował podejrzanego, później Sąd Okręgowy przedłużył stosowanie tego środka zapobiegawczego, ale na krótszy okres niż domagali się śledczy. Prokurator skierował zażalenie na to postanowienie, które zostało uwzględnione przez Sąd Apelacyjny w Katowicach co skutkowało przedłużeniem tymczasowego aresztowania zgodnie z pierwotnym wnioskiem prokuratora.

Przesłani przedłużenia aresztu

„Jak wynika z uzasadnienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach obawa matactwa procesowego ze strony Włodzimierza K. jest niezwykle silna, gdyż doszło już do podjęcia przez niego działań noszących znamiona utrudniania śledztwa. Kolejną przesłanką do stosowania tymczasowego aresztowania jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach jest grożąca Włodzimierzowi K. surowa kara pozbawienia wolności” – przekazał Dział Prasowy.

Sprawa korupcji przy zamówieniach dot. odpadów w Warszawie

Były minister został zatrzymany 27 lutego br. Wcześniej, 1 lutego, zatrzymano Rafała Baniaka pełniącego w latach 2011-2015 funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, który również po usłyszeniu zarzutów na wniosek prokuratora został aresztowany. Karpińskiemu przedstawiono popełniony wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym z Baniakiem, zarzut korupcyjny polegający na żądaniu od prezesa jednej ze spółek korzyści majątkowej w wysokości 2,5 proc. wartości zamówień publicznych uzyskiwanych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie w zamian za zmianę specyfikacji istotnych warunków zamówień publicznych.

Jak podaje prokuratura, wartość zamówień wyniosła prawie 600 mln zł. Zarzuty obejmują przyjęcie przez Karpińskiego kwoty prawie 5 milionów złotych. Według ustaleń śledztwa czyny korupcyjne miały miejsce od kwietnia 2020 do grudnia 2022 r. w Warszawie. Karpiński był wtedy prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Mieście Stołecznym Warszawie, a następnie sekretarzem Miasta Stołecznego Warszawy. Może mu grozić kara do 12 lat więzienia.

Proceder miał trwać od sierpnia 2020 do stycznia 2023

Według ustaleń prokuratury, od sierpnia 2020 do stycznia 2023 r. istniał proceder korupcyjny polegający na wręczaniu korzyści majątkowych o wielkiej wartości w związku z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie. „Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B. W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych” – podała PK.

5% łapówki od wartości zamówień

Jak dodają śledczy, uzyskanie tych zamówień było możliwe dzięki propozycji złożonej przez Baniaka – byłego prezesa zarządu Pracodawców RP. „Z ustaleń śledztwa wynika, że Rafał B., w zamian za umożliwienie uzyskiwania zamówień publicznych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Stołecznego Warszawy domagał się od przedstawicieli firm 5 proc. łapówki od wartości tych zamówień. W tym celu Rafał B. oraz osoby zarządzające grupą kapitałową, tj. Artur P. i Wojciech S. stworzyli mechanizm umożliwiający wyprowadzenie wielomilionowych kwot przeznaczonych na korzyści majątkowe” – dodała prokuratura.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024