Reklama

AD1A MBP 2025 [22.04-07.05.25]

Sąd powołał dodatkowego biegłego ws. śmiertelnego wypadku w przepompowni ścieków

Sąd powołał dodatkowego biegłego ws. śmiertelnego wypadku w przepompowni ścieków
MŁ/PAP
22.03.2025, o godz. 15:31
czas czytania: około 3 minut
0

Białostocki sąd powołał biegłego z zakresu inżynierii sanitarnej, w procesie dotyczącym wypadku w przepompowni ścieków w Gąsówce Starej (Podlaskie), w którym zginęło trzech pracowników. Ekspert ma odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. prawidłowej techniki prowadzenia prac w takim miejscu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Proces został odroczony bezterminowo; biegły ocenił, że przygotowanie przez niego takiej ekspertyzy zajmie 4-6 miesięcy. Niewykluczone, że po zapoznaniu się z tą opinią Sąd Rejonowy w Białymstoku zechce ponownie przesłuchać biegłego z zakresu bhp, który w piątek odpowiadał na pytania sądu i stron.

Do wypadku doszło pod koniec sierpnia 2022 r. w przepompowni ścieków we wsi Gąsówka Stara koło Łap.

Akt oskarżenia obejmuje trzy osoby

To prezes firmy, w której zatrudnieni byli pracownicy wysłani do prac w przepompowni, ówczesny członek zarządu tego przedsiębiorstwa, i osoba zatrudniona na stanowisku głównego mechanika (obaj są na emeryturze). Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków związanych z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy, narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

Tragiczny w skutkach wypadek

Do szamba przy przepompowni wpadło trzech mężczyzn. Miało ono siedem metrów głębokości. Dwaj pracownicy zmarli na miejscu, a trzeci po reanimacji trafił do szpitala, ale jego życia nie udało się uratować.

Według ustaleń prokuratury, zadaniem pracowników było wykonanie tzw. bypassu na rurociągu ścieków surowych między przepompownią w Gąsówce Starej a Łapami. Po zebraniu opinii powołanych w śledztwie biegłych i innych dowodów (m.in. ekspertyz Państwowej Inspekcji Pracy) zarzuty związane z niedopełnieniem obowiązków postawiono kierownictwu – prezesowi i członkowi zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łapach i głównemu mechanikowi w tej firmie.

Temu ostatniemu prokuratura zarzuciła, że – kierując pracami montażowo-remontowymi i będąc odpowiedzialnym za bhp – nie dopełnił obowiązków związanych z nadzorem i naraził pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia wskutek niedopełnienia obowiązków wynikających z zasad bhp. Zarzuty dotyczą też nieumyślnego spowodowania śmierci.

Według ustaleń śledztwa pierwszy z pracowników wysłanych do prac w Gąsówce Starej – niezabezpieczony przed upadkiem, niewyposażony np. w maskę do ochrony dróg oddechowych i bez wcześniejszej kontroli stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu – pochylił się nad otwartym włazem i wpadł do środka. Śledczy zwracają też uwagę, że główny mechanik zezwolił dwóm kolejnym pracownikom (jeden był nietrzeźwy) na wejście do przepompowni, by ratowali kolegę, również bez żadnych zabezpieczeń dróg oddechowych i bez sprawdzenia stężenia poziomu niebezpiecznych substancji.

W zarzutach śledczy wymienili m.in. zapisy Kodeksu pracy i przepisy o obowiązkach osoby kierującej pracą innych, rozporządzenie dotyczące bhp przy eksploatacji, remontach i konserwacji sieci kanalizacyjnych czy instrukcję obsługi przepompowni w Gąsówce Starej.

Kto poniesie odpowiedzialność?

W przypadku kierownictwa spółki odpowiedzialność – w ocenie prokuratury – wynika z nadzoru nie faktycznego nad prowadzonymi pracami w przepompowni, ale z obowiązków tych osób w zakresie zapewnienia bhp jako szefów przedsiębiorstwa. Wszyscy trzej oskarżeni nie przyznają się do zarzutów.

W piątek obrońca jednego z oskarżonych złożyła wnioski o przeprowadzenie sądowych oględzin miejsca tego wypadku oraz powołanie biegłego z zakresu toksykologii (chodziło o zbadanie stężenia alkoholu i ustalenie reakcji organizmu na to stężenie). Sąd oba te wnioski jednak oddalił. Uznał, że oględziny na miejscu nie są konieczne i ten wniosek zmierza do przedłużenia postępowania. W przypadku opinii toksykologicznej sąd uznał, że do ustalenia winy i odpowiedzialności osób oskarżonych taka ekspertyza nie jest potrzebna.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

artykuł ad3b webinar KONTROLE [25.04-22.05.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 webinar KONTROLE [25.04-22.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025