Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Sądeckie Wodociągi inwestują w zieloną energię

Sądeckie Wodociągi inwestują w zieloną energię
PU
25.11.2022, o godz. 14:57
czas czytania: około 1 minuty
0

Kolejna inwestycja Sądeckich Wodociągów to instalacja fotowoltaiczna 50 kWh na terenie Zakładu Uzdatniania Wody w Starym Sączu. Żeby zaoszczędzić na kosztach energii spółka zbuduje również elektrownię wodną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Sądeckie Wodociągi dzięki fotowoltaice uzupełnią zapotrzebowanie na energię, obniżą nieco koszty energii i zmniejszą ślad węglowy. Instalację fotowoltaiczną wykonali pracownicy spółki.

Energia z wody

Sądeckie Wodociągi nie pierwszy raz inwestują w minimalizowanie kosztów energii. Spółka podjęła również decyzję o budowie małej elektrowni wodnej na Dunajcu. Zewnętrzna firma opracowała już całą koncepcję i dokumentację. Szacunkowy koszt to nawet 13 mln zł, a inwestycja może się zwrócić po 5-7 latach. Zyska spółka ale i klienci, bo niższe koszty energii przełożą się na ograniczenie podwyżek albo na niższe ceny wody.

Rosnące koszty

Jeszcze nie tak dawno spółka Sądeckie Wodociągi za 1 megawatogodzinę płaciły 300 zł. W pierwszej połowie tego roku cena wzrosła do 500 zł, następnie do 925 zł, potem przekroczyła tysiąc złotych. Od nowego roku cena ma zostać obniżona do poziomu 785 zł za 1 mWh.

–  Cena energii wzrosła nam ponad trzykrotnie, wszystko wskazuje na to, że ta cena będzie nadal rosła. To byłaby taka ochrona klientów przed tym żeby nie było bezwzględnej konieczności przenoszenia tych podwyżek, których my nie możemy zamortyzować wewnętrznymi działaniami na klientówmówi Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024