Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Samodzielność Energetyczna Gmin [relacja]

Samodzielność Energetyczna Gmin [relacja]
02.12.2022, o godz. 13:30
czas czytania: około 3 minut
0

Ponad 750 zarejestrowanych osób, ponad 400 osób obecnych on-line przez cały czas, 19 prezentacji. Konferencja Samodzielność Energetyczna Gmin cieszyła się wielkim zainteresowaniem i stała na wysokim poziomie merytorycznym. Nie udało się Państwu uczestniczyć? Nic straconego!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Konferencja prowadzona w trybie on-line poruszała dwie zasadnicze kwestie: potencjał biogazu i potencjał wodoru. Obie będą odgrywały niezwykle ważne znaczenie w przyszłości, ale przyszłość dzieje się już teraz, na naszych oczach. Podczas spotkań organizowanych przez Abrys, uwielbiamy przedstawiać przykłady z życia wzięte. O funkcjonowaniu biogazowni III generacji w praktyce opowiadał Mirosław Michalak, właściciel Dynamic Biogaz. Na temat doświadczeń Zielonogórskich Wodociągów w zakresie efektywnego gospodarowania energią mówił dr hab. Krzysztof Witkowski, prezes Zarządu Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Z kolei Jarosław Hermaszewski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sława przedstawił case study ZWiK Sława dotyczące samowystarczalności energetycznej.

Bioodpady są ważne

Nie zabrakło prezentacji, w których prelegenci omawiali szczegółowo poszczególne zagadnienia. Prezes GWDA Piła Tomasz Wojciechowski roztrząsał kwestie czy osady ściekowe są problemem czy potencjałem energetycznym? Analizę jak uzyskać samowystarczalność energetyczną z wykorzystaniem mikrobiogazowni przeprowadził Andrzej Jurkiewicz, prezes eGIE. Ciekawą opcję dla zielonego ciepła systemowego w formie biogazu/biometanu proponował dr Wojciech Grządzielski, menedżer ds. efektywności produkcji i dystrybucji Veolia Polska. A o efekcie synergii w zagospodarowaniu bioodpadów komunalnych opowiadał Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK, dyrektor ds. technicznych i utrzymania ruchu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Bioodpady komunalne i rolnicze mają bez wątpienia duży potencjał energetyczny. Więcej na ten temat mogliśmy się dowiedzieć od dra Jakuba Pulki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Bez dofinansowania ani rusz

Nie zabrakło jakże ważnych tematów finansowych. Najwięcej do powiedzenia miała tutaj jedyna kobieta wśród prelegentów – Kinga Świtalska, doradca energetyczny w WFOŚiGW. Mówiła ona o źródłach finansowania inwestycji proekologicznych w WFOŚiGW w Poznaniu. Sporo interesujących informacji na temat wsparcia inwestycyjnego OZE w samorządach przekazał Marcin Borek, dyrektor Funduszu Inwestycji Samorządowych w Polskim Funduszu Rozwoju.

Nowy model energetyczny dla gminy/miasta przedstawił Mariusz Kusa, kierownik Działu Diagnostyki Eksploatacyjnej w Energopomiar. Prezentację oparł na doświadczeniach z prac koncepcyjnych. Problematykę możliwości wykorzystania potencjału energetycznego w gospodarce komunalnej poruszył Witosław Gibasiewicz, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie. Z kolei kwestię fotowoltaiki dla gmin omówił Tomasz Jaskólski (Green Genius).

Wodór paliwem przyszłości

Serię prezentacji poświęcono wodorowi. Strategię wodorową miasta Piła omówił Piotr Głowski, prezydent Piły. Niedawno flotę autobusów na wodór zakupiło poznańskie MPK. Pojazdy na to paliwo będą wozić pasażerów już w przyszłym roku. Nie byłoby to jednak możliwe bez dużego dofinansowania. O tym wszystkim opowiadał Marcin Szuba, specjalista ds. Technologii Obsług, Eksploatacji i Napraw Autobusów w MPK Poznań. Temat transformacji energetycznej, czyli dekarbonizacji po konińsku przedstawił Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. Na zakończenie konferencji uczestnicy mogli usłyszeć o produkcji i magazynowaniu energii w aspekcie korzyści dla samorządu. Problematykę omówił Krzysztof Jarosz, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Koordynator Projektu Wodorowego.

Warto dodać, że konferencję otworzył Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Organizatorzy konferencji: Abrys, Energia i Recykling, Portal Komunalny.

Patronat merytoryczny: Związek Miast Polskich.

Zachęcamy do obejrzenia konferencji!:

4. Konferencja Samodzielność Energetyczna Gmin

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024