Ministerstwo Rozwoju chce przeciwdziałać zapaści społeczno-gospodarczej w średnich miastach w Polsce. Receptą mają być m.in. inwestycje finansowane z krajowych programów operacyjnych.
Ministerstwo Rozwoju i Urząd Zamówień Publicznych wspólnie pracują nad nowym Prawem zamówień publicznych. Koncepcja, która ma pojawić się pod koniec tego roku, ma zostać poddana szerokim konsultacjom społecznym.
Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych. Na zmianach skorzystają głównie samorządy i przedsiębiorcy, którzy w największym stopniu wykorzystują fundusze z UE.
Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk.
W Jastrzębiu-Zdroju odnotowano w 2016 r. najwyższe przeciętne wynagrodzenie w Polsce sięgające 6 tys. 132 zł. Relatywnie najgorzej zarabiają mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie przeciętna pensja wyniosła 3 tys. 229 zł.