Zdaniem Związku Samorządów Polskich obecne przepisy “utrwalają silną pozycję przedsiębiorstw (prywatnych i samorządowych), które na 2012 rok posiadały właściwą decyzję środowiskową”.
RIPOK-i dyktują ceny odpadów
Przedstawiciele stowarzyszenia zauważają, że mimo określenia w wojewódzkich planach gospodarki odpadami (WPGO) maksymalnych ilości odpadów, jakie może przetwarzać każda instalacja, w niektórych regionach wytwarza się ich więcej.
– Taka sytuacja powoduje, że RIPOK-i często mogą dowolnie kształtować poziom cen, gdyż i tak trafią do nich odpady z danego regionu, których jest po prostu więcej – mówią związkowcy.
W przepisach istnieje obowiązek podania na żądanie kalkulacji kosztów. Jednak z uwagi na ogólność zapisów, odpowiedź najczęściej zawiera tylko cenę usługi – twierdzi ZSP. Bywa, że gmina jest zmuszona do oddawania odpadów do droższej i bardziej oddalonej instalacji, mimo że bliżej może znajdować się tańszy RIPOK. Samorząd nie może jednak oddać do niego odpadów, ponieważ zakład znajduje się już w innym regionie.
Regulator do walki z monopolem
– Na tym rynku nie funkcjonuje wolnorynkowy mechanizm samoregulacji, wytworzyła się struktura podobna do monopolistycznej. Gminy w ostatnim czasie notują nawet kilkukrotny wzrost cen, niezależny od poziomu opłat środowiskowych lub innych obiektywnych czynników – ocenia Związek Samorządów Polskich.
W związku z powyższym stowarzyszenie proponuje utworzenie regulatora cen, który funkcjonuje już w innych sektorach komunalnych: energetycznym czy wod-kan. Miałby on służyć kontroli i zatwierdzaniu cen taryf (usług). Jako organ nadzorujący związkowcy wskazują Urząd Regulacji Energetyki (URE), ponieważ duża część odzyskanych odpadów w RIPOK-ach to paliwo alternatywne RDF.
Wprowadzenie regulatora cen według ZSP może poskutkować zahamowaniem lawinowego wzrostu cen i dowolnego ich kształtowania. Stworzenie konkurencyjności między RIPOK-ami, taryfikator i właściwa kontrola “powinny zwiększyć innowacyjność i faktyczny poziom odzyskiwanych surowców z odpadów zmieszanych” – oceniają samorządowcy.
Komentarz #10203 dodany 2018-03-16 12:44:47
Witamy w świecie orwella 1984....