Łódź gościła samorządowców z wielu miast i regionów Europy oraz urzędników unii zajmujących się ochroną środowiska i sprawami komunalnymi. Komisja Rozwoju Zrównoważonego Komitetu Regionów Unii Europejskiej zorganizowała w Łodzi seminarium poświęcone zintegrowanemu zarządzaniu środowiskowemu w miastach.

– Posiedzenia wyjazdowe komisji i seminaria są rzadkie. Wiele starań kosztowało, aby wysocy przedstawiciele samorządów z całej Europy przyjechali do naszego miasta – mówił na konferencji prasowej prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Do odwiedzenia naszego miasta przekonały ich oryginalne instalacje wodociągowe projektowane przez Williama Lindleya, przede wszystkim zbiorniki na wodę wybudowane na Stokach – podziemne „katedry”. Duże znaczenie miały również działania władz miejskich umiejętnie łączące przyrodę z tradycją i historią miasta, czego odzwierciedleniem jest Park Ocalałych.

Prelegenci i dyskutanci na seminarium podkreślili konieczność harmonizowania rozwoju ekonomicznego z potrzebami środowiska – tylko miasta, w których będzie czyste powietrze, dobra woda i wydajna komunikację mają szanse na inwestorów. Wskazywano na celowość inwestowania w linie tramwajowe i komunikację miejską, ponieważ odciąża ona atmosferę od emisji dwutlenku węgla, za którą głównie odpowiada ruch samochodowy w miastach (40 proc.) a nie autostrady. Wcześniej samorządowcy zwiedzili Łódź. Byli na Księżym Młynie, spacerowali Piotrkowską i odwiedzili Manufakturę. Odbyli również spotkania studyjne w Lesie Łagiewnickim, Grupowej Oczyszczalni Ścieków i zwiedzili łódzkie filtry na Stokach.źródło: Urząd Miasta Łodzi

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj