Samorządowcy z Trójmiasta z petycją o zgodę na odławianie  dzików

Samorządowcy z Trójmiasta z petycją o zgodę na odławianie  dzików
Bartłomiej Leśniewski
22.03.2024, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele władz Gdańska, Gdyni i Sopotu wspólnie podpisali się pod kierowaną do resortu rolnictwa petycją o zmianę przepisów, ułatwiającą rozwiązanie problemu dzików w ich miastach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pod dokumentem podpisali się Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Magdalena Czarzyńska-Jachim – p.o. prezydenta Sopotu oraz Piotr Kryszewski – zastępca prezydenta Gdańska.

Zgoda na odławianie

Wniosek dotyczy analizy i weryfikacji przepisów prawnych, które w praktyce uniemożliwiają najbardziej humanitarny sposób regulacji populacji dzików, czyli odławianie i wywożenie ich poza obszar lasów otaczających Trójmiasto.

„Ta inicjatywa samorządowców ma na celu regulację kwestii populacji dzików i humanitarne rozwiązanie problemu z ich obecnością w mieście. Obowiązujące aktualnie przepisy, związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa ASF, nie tylko nie ułatwiają samorządom pracy w tym zakresie, a wręcz ją uniemożliwiają” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Gdynia.

– Od lat wiadomo, że dziki stanowią problem nie tylko bezpieczeństwa w naszych miastach, właściwie ale i powodują szkody. Od lat samorządy mierzą się z populacją dzików w lasach, które otaczają nasze miasta, natomiast w ostatnich latach działania w tym zakresie były bardzo utrudnione – komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Odstrzał dozwolony, odławianie nie

„Trzeba wiedzieć, że obecnie jedyną metodą ograniczenia dzików na terenach aglomeracji miejskiej dozwoloną prawem jest odstrzał redukcyjny” – zauważają autorzy komunikatu Urzędu Miasta Gdynia.

Dlaczego odstrzał? Bo obowiązuje zakaz przewozu dzików, związany z epidemią ASF. W obawie przed rozwojem zarazy schwytane dziki można uśmiercać, ale przewozić już nie. Warto tu podkreślić, że potwierdzonego przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń nie było w Polsce od dawna.

Mimo trudności Gdynia prowadzi akcję redukcji dzików na terenach zurbanizowanych, poczynając od odciągania dzików od osiedli przez wysypywanie kukurydzy w miejscach, gdzie można je bezpiecznie redukować, po sam odstrzał redukcyjny – w ubiegłym roku odstrzelonych zostało prawie 200 dzików. Niemniej jednak trudno oczekiwać takich rezultatów, jak kiedyś – poprzez odłów i przesiedlanie przywracając dziki ich do środowiska naturalnego.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024