Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Samorządy i spółki komunalne otrzymały w 2023 r. 6,6 mld zł wsparcia od BGK

Samorządy i spółki komunalne otrzymały w 2023 r. 6,6 mld zł wsparcia od BGK
pap/jw
15.05.2024, o godz. 9:47
czas czytania: około 3 minut
0

W 2023 r. Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą 6,6 mld zł wsparł samorządy i spółki komunalne – poinformował bank. Zaangażowanie kredytowe BGK w sektor samorządowy sięgnęło w tym czasie ponad 20 mld zł – dodano w komunikacie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

“W minionym roku Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł samorządy i spółki komunalne na kwotę 6,6 mld zł. Zaangażowanie kredytowe banku w sektor samorządowy również osiągnęło rekordowy poziom. W 2023 roku kwota aktywnych finansowań dla JST i ich spółek przekroczyła 20 mld zł” – podał BGK w komunikacie.

Sektor samorządowy ważnym partnerem

Dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego BGK Ewa Tyrka przekazała, że 6,6 mld zł wsparcia dla samorządów dotyczy działalności bankowej BGK. – Obejmuje ona przede wszystkim udzielone kredyty, pożyczki dla JST, organizację emisji i nabycie obligacji na rachunek własny oraz strukturyzowane finansowanie inwestycji spółek komunalnych. Dane za 2023 r. to bez wątpienia potwierdzenie, że sektor samorządowy jest dla BGK jednym z najważniejszych partnerów – wskazała Tyrka, cytowana w informacji.

Dodano że kwota ta nie obejmuje działalności zleconej banku, tzn. wsparcia z programów rządowych, których operatorem jest BGK, oraz finansowania z Funduszy Europejskich.

Bank podał, że w ubiegłym roku kwota aktywnych finansowań dla sektora samorządowego przekroczyła 20 mld zł. Zaangażowanie w finansowanie samych tylko JST – z wyłączeniem spółek komunalnych – wyniosło w na koniec 2023 roku 15,7 mld zł. “Dla porównania, zobowiązania samorządów wobec krajowego sektora bankowego osiągnęło kwotę blisko 73 mld zł (wg danych z NBP na koniec roku 2023)” – poinformował bank.

Poprawa infrastruktury i jakości usług publicznych

Tyrka wyjaśniła, że samorządy najczęściej pozyskują środki na poprawę infrastruktury: budowę i remonty dróg, chodników, sieci wodno-kanalizacyjnych i ciepłowniczych. – Ważnym elementem ich rozwoju są także inwestycje w poprawę jakości usług publicznych, transportu publicznego i wymianę taboru. JST budują i modernizują szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale, oczyszczalnie ścieków, obiekty sportowe. Każda złotówka, która trafia na inwestycje samorządowe, pracuje na rzecz lokalnych społeczności i zwiększenia komfortu życia mieszkańców – podkreśliła Tyrka.

Jak podano w informacji, na wynik wsparcia samorządów przez BGK wpłynęły przede wszystkim wysokie wydatki majątkowe JST – “a zatem rekordowe inwestycje”.

Wkład własny

– Już po III kwartale 2023 r. obserwowaliśmy 50-proc. wzrost wydatków majątkowych w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Ożywieniu inwestycji samorządów sprzyjał między innymi napływ środków z Programu Inwestycji Strategicznych. Ich udział w wydatkach majątkowych na koniec 2023 roku sięgał 22 proc. – wskazała Ewa Tyrka. Jej zdaniem “nie bez znaczenia był także koniec okresu rozliczeniowego minionej perspektywy UE i finalizowanie inwestycji współfinansowanych ze środków europejskich”. Zwróciła przy tym uwagę, że wykorzystanie preferencyjnych środków wiązało się z koniecznością zabezpieczenia wkładu własnego, którego samorządy często nie posiadały. – Przełożyło się to na zwiększone zapotrzebowanie na środki dłużne, na co skutecznie odpowiedział sektor bankowy, w tym BGK – podała.

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, który współpracuje z sektorem publicznym i samorządowym. Wspiera budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i przedsiębiorczości, w tym ekspansję zagraniczną polskich firm. Finansuje inwestycje o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju. Jest operatorem programów rządowych, zarządza środkami z funduszy europejskich i je dystrybuuje. Bank ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024