1 / 4

Urzędy miasta m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu ostrzegają mieszkańców przed falą upałów. Jak sobie radzić z wysoką temperaturą?

W związku ze zbliżającą się falą upałów na stronach internetowych większości polskich miast pojawiły się ostrzeżenia przed nadciągającymi upałami. Prognozy zapowiadają, że temperatura w najbliższych dniach często będzie przekraczać 30°C, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przed słońcem, zwłaszcza w wyjątkowo gorących centrach miast.

W Warszawie staną kurtyny wodne

– Upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu, może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia i dzieci – informuje Urząd Miasta Warszawa.

W związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami na ulice Warszawy wrócą kurtyny wodne. Będą działy w godzinach największego skwaru w siedmiu lokalizacjach: Pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście przy pomniku Kopernika, Pl. Trzech Krzyży przy pomniku W.Witosa, Pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego, Pl. Defilad w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, Ul. Floriańska przy bazylice św. Floriana, i na Płycie Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej).

W Krakowie kurtyny wodne oraz hydranty z wodą

– Jak zawsze, gdy termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza, na Rynku Głównym oraz na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej zostaną uruchomione kurtyny wodne – czytamy w informacji Urzędu Miasta Kraków.

Krakowianie i turyści cały czas mogą również korzystać z hydrantów z wodą z miejskiej sieci ustawionych na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) oraz przy wejściu do Parku Jordana od strony Błoń. Aby napić się wody, należy przez kilka sekund przytrzymać umieszczony obok hydrantu przycisk. Woda jest bezpieczna i można ją pić bezpośrednio z kranu. Jej jakość gwarantują codzienne kontrole wykonywane przez Centralne Laboratorium.

Czytaj także >>> Aquanet zafundował poznaniakom wodne huśtawki z okazji 150-lecia wodociągów

Darmowa woda do picia we Wrocławiu

Dla wrocławian Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przygotowało specjalne punkty z darmową wodą do picia. MPWiK ustawiło je na Rynku przy ul. Oławskiej, na pl. Solnym przed gmachem BZWBK, na pl. Jana Pawła II przed dawnym budynkiem Cuprum, na pl. Dominikańskim przed wejściem do Galerii Dominikańskiej, na pl. Grunwaldzkim przy przejściu dla pieszych obok budynku D2 Politechniki Wrocławskiej oraz przy Stadionie Miejskim, od strony ul. Królewieckiej. Tradycyjnie też MPWiK ustawia w Rynku kurtyny wodne.

Poznań: kurtyny i mgławice wodne

W Poznaniu działają już mgławice oraz kurtyny wodne, które mają pomóc mieszkańcom znieść upalne dni. Ostatnio otwarto także specjalną huśtawkę wodną, chociaż tę należy traktować bardziej jako atrakcję aniżeli sposób na wydajne ochłodzenie organizmu.

– Upał w mieście nie jest łatwą sprawą, dlatego jak co roku dajemy poznaniakom możliwość ochłodzenia się kurtynami wodnymi. Nowością są mgławice, które dzięki specjalnym rozetkom podpiętym do węży, rozpylają wodę w postaci mgiełki. Można je znaleźć przy parku Wilsona, na placu Mickiewicza, przy Starym Marychu oraz w okolicy Starego Browaru – mówi Dorota Wiśniewska z Aquanetu.

Wysokie temperatury mogą utrzymać się do 9 sierpnia.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj