Małopolska, Śląsk, Wielkopolska i Mazowsze walczą ze smogiem. Opracowała już uchwały zakazujące paleniem mułami, miałem, wilgotnym drewnem i śmieciami.

Samorząd Małopolski 23 stycznia przyjął pierwszą w Polsce uchwałę, która ma na celu redukowanie smogu w regionie i zapobieganie występowania tego zjawiska. Akt prawny wejdzie w życie już w lipcu. Od tego momentu nie będzie można palić w piecach mułami, flotami węglowymi i mokrym drewnem o wilgotności większej niż 20 proc.

Podobne przepisy 7 kwietnia uchwalił Sejmik Województwa Śląskiego. Przepisy będą dotyczyć wszystkich kotłów i pieców na paliwo stałe. Nie tylko tych służących ogrzewaniu budynków, ale też podgrzewających wodę czy posiłki. Śląsk planuje także całkowitą wymianę pieców na kotły (co najmniej 5 klasy). To prawo wejdzie w życie z początkiem września.

Zarząd województwa dolnośląskiego od stycznia przygotowuje projekt uchwały antysmogowej. Ma być gotowy w ostatnim kwartale 2017 r. Wtedy zostanie poddany konsultacjom społecznym i głosowaniu w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Od początku roku trwają także prace nad trzema projektami uchwały antysmogowej dla województwa łódzkiego. Wszystkie trzy zostały przyjęte i ostateczna wersja aktu prawnego chroniącego łódzkie powietrze, z pewnością będzie zawierać niektóre z proponowanych rozwiązań.

Mazowieccy urzędnicy rozpoczęli pracę nad stworzeniem uchwały antysmogowej. Nieznane są jeszcze szczegóły jej zapisów – wiadomo na pewno, że pod głosowanie Sejmiku zostanie poddana jeszcze w tym roku. Podobnie jest w Opolu. Marszałek województwa opolskiego zapewnia, że uchwałę podejmie jeszcze w 2017 r.

Na początku 2018 r. powinniśmy poznać także przepisy uchwały dla Wielkopolski. Pierwszym krokiem tamtejszych samorządowców było rozesłanie ankiet do 226 gmin w regionie, którego celem było zdiagnozowania sytuacji na terenie województwa. Ankiety dotyczyły kwestii podjęcia przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwały antysmogowej. Poznań popiera wprowadzenie zapisów ograniczających emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Miasto proponuje, by jeszcze w 2017 r. została przyjęta uchwała antysmogowa. Natomiast w latach 2018-2019 postuluje się ograniczenie niektórych rodzajów paliw stałych (muły, floty, miały). Daty wejścia w życie przepisów z wymienionych regionów poznamy dopiero po sporządzeniu uchwał.

Uchwały są zgodne z postulatami kampanii „Nie Rób Dymu”, promującej ekologiczne sposoby ogrzewania domu i potępiającej palenie śmieciami.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. cd… Pozostaje tylko bardzo drogie paliwo i w bardzo ograniczonej ilości. Muszę powiedzieć, że trudno było mi w to wszystko uwierzyć. Z reguły jeśli chodzi o dofinansowania to jest nadto paierologii i zaostrzone przepisy ale raczej nie aż tak. Początkowo myśleliśmy, że sprzedawca nakręca nas na swoje urządzenia ale śledząc różne artykuły niestety odnaleźliśmy potwierdzenie powyższych informacji. W efekcie końcowym zdecydowaliśmy się na ogrzewanie pelletem cdn…

  2. cd… Z jednej strony mogłoby się wydawać, że urzędnicy nie są świadomi co zawiera umowa i jakie konsekwencje niesie dla użytkownika (między innymi całkowity zwrot dopłaty wraz z odsetkami) a z drugiej strony skoro ktoś tworzy umowę i daje taki zapis ( § 6. 1. b) jeżeli Nowe źródło ciepła, na które Inwestor uzyskał Dotację jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji pieca/kotła; ) to trudno mówić o braku świadomości. Większość może pomyśleć, że owe niestosowanie wskazanego paliwa mówi o paleniu śmieciami owszem to prawda ale prawdą jest też, że ten zapis eliminuje praktycznie każdy rodzaj węgla dostępny na składach opałowych cdn…

  3. Polski węgiel jest słabej jakości. A urządzenia są dostosowane do paliwa którego prawie nie ma a jego cena to grubo ponad 1000zł/t. I coraz częściej się o tym słyszy. Powstają przepisy, które mogą pogrążyć użytkownika a urzędy nic sobie z tego nie robią. Program wymiany kotłów w małopolsce owszem mówi o dopłatach ale nie mówi już o braku paliwa do kotłów z dofinansowania. Radzę dobrze czytać umowy i postawione tam warunki które są ukryte w jakiś kruczkach jakby nie można było powiedzieć otwarcie. cdn…

  4. Dopłaty do kotłów ekologicznych… całkowity zakaz palenia węglem to byłby dobry pomysł między innymi dlatego, że węgiel nie ma określonych norm jakościowych i należałoby zacząć od źródła. Węgiel przechowywany jest głównie na hałdach gdzie traci na jakości. Program wymiany kotłów jest niedopracowany.

Skomentuj