Zdecydowana większość ankietowanych przez PAP samorządów wstrzymała nabory do pracy; jedynie Poznań rozważa zdalną rekrutację urzędników.

Samorządy tłumaczą swoje decyzje względami bezpieczeństwa, problemami przychodni medycyny pracy oraz ogłoszonym przez rząd – w reakcji na pandemię koronawirusa – stanem zagrożenia epidemicznego.

W Urzędzie Miasta Lublin “w trosce o bezpieczeństwo osób uczestniczących w procedurze naboru”, podjęto decyzję o czasowym przesunięciu do odwołania terminów rozstrzygania naborów na wolne stanowiska urzędnicze.

Podobnie Urząd Miasta Krakowa w ogłoszonych wcześniej naborach przesunął termin składania ofert, natomiast “wstrzymuje się” z ogłoszeniem nowych. W związku z zaistniałą sytuacją do odwołania zablokowane są wszystkie nabory i rozstrzygnięcia w Urzędzie Miasta Legnicy.

Nabory do pracy w urzędach zawieszone

Jak poinformował Grzegorz Rajter z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta we Wrocławiu, również w tym ratuszu “na ten moment nabory są zawieszone”. Rajter wyjaśnił, że mają na wpływ dwie kwestie: po pierwsze w całym urzędzie pracownicy starają się unikać spotkań. Po drugie bez badań wstępnych, zgodnie z Kodeksem Pracy, zatrudnienie nowego pracownika jest niemożliwe, tymczasem “przychodnie medycyny pracy właściwie nie funkcjonują”.

Naboru na wolne stanowiska urzędnicze nie prowadzi obecnie Urząd Miasta Torunia. “Ze względu na sytuację w kraju nie planujemy ich ogłaszać” –  poinformował Adrian Aleksandrowicz z tamtejszego magistratu.

Dokumenty w ramach aktualnych naborów prowadzonych przez Urząd Miejski w Gdańsku można składać wyłącznie za pośrednictwem poczty. “Kolejne etapy wszystkich naborów, w tym spotkania rekrutacyjne z kandydatami, zostają czasowo wstrzymane” – zaznaczyła p.o. dyrektora wydziału kadr gdańskiego magistratu Karolina Kucharska.

Ze względu na bieżącą sytuację epidemiologiczną wstrzymano również przyjmowanie klientów w Urzędzie Miasta Katowice. “Obecne nie są przeprowadzane rozmowy i testy z kandydatami zakwalifikowanymi do poszczególnych naborów” – wskazał Dariusz Czapla z katowickiego magistratu.

Samorządy chcą uwzględnienia ich w tarczy antykryzysowej

Tylko wcześniej rozpoczęte rekrutacje

W olsztyńskim urzędzie miasta kontynuowane są jedynie te nabory, które są już rozpoczęte, bądź takie, na które wcześniej była podpisana zgoda. “Takie nabory zamierzamy dokończyć, jednak nowych procedur nie rozpoczynamy” – zaznaczyła rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna Marta Bartoszewicz.

Taka sama decyzja zapadła w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, gdzie także wstrzymano nabory. “Uruchomioną już procedurę zatrudnienia, kończymy, czyli zatrudniamy, bowiem obiecaliśmy już naszym przyszłym pracownikom pracę; niektóre osoby, aby pracować u nas, zwolniły się u dotychczasowego pracodawcy. Nowych naborów natomiast nie ogłaszamy, a ogłoszonych nie rozstrzygamy. Do odwołania” – wyjaśniła rzecznik prasowy ratusza Marta Stachowiak.

Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania Wojciech Kasprzak poinformował, że poznański ratusz nie wstrzymał naborów na wolne stanowiska, zawieszone zostało jedynie prowadzenie rozmów rekrutacyjnych do końca marca.

“Oferty od kandydatów przyjmowane są jak dotąd, drogą elektroniczną poprzez interaktywny formularz. Rozważamy wprowadzenie możliwości przeprowadzania zdalnych rozmów z kandydatami. W sposób naturalny, ze względu na zmiany priorytetów w zadaniach Urzędu i ograniczenie wykonywania części zadań, nabór nowych pracowników przestaje być potrzebą najpilniejszą” – podkreślił Kasprzak.

Źródło: Kurier PAP/Samorząd PAP

Czytaj więcej

Skomentuj