1 / 3

Na wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnego miasta zdecydowały się władze San Diego. To kolejne zastosowanie Internetu Przemysłowego, który łączy urządzenia – w tym przypadku lampy uliczne LED – z oprogramowaniem analitycznym oraz rozwiązaniami umożliwiającymi przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej.

LightGrid

W San Diego zainstalowano system bezprzewodowy o nazwie LightGrid umożliwiający monitoring i zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym. Rozwiązanie objęło 3 000 latarni ulicznych. W rezultacie miasto oszczędza ponad 250 tys. dolarów rocznie na kosztach energii elektrycznej i konserwacji.

– Nasze miasta muszą stać się inteligentne, jeśli mają dalej rozwijać się w obliczu tak znacznej urbanizacji. Przykładowo, systemy inteligentnego oświetlenia będą mogły w przyszłości wspierać władze miejskie w zmniejszaniu zagęszczenia ruchu, zwalnianiu przestrzeni parkingowych czy wyznaczaniu najdogodniejszych tras dla nowych ścieżek rowerowych. Umożliwią także policji i służbom medycznym podgląd parków oraz dzielnic w czasie rzeczywistym, a ponadto będą w stanie wysyłać ostrzeżenia środowiskowe – powiedział Rick Freeman, globalny menedżer produktu dla urządzeń inteligentnych w GE Lighting.

Nowy program pilotażowy realizowany w śródmieściu San Diego jest pierwszym przypadkiem zastosowania inteligentnego oświetlenia w USA. Obejmuje on oprawy oświetleniowe znajdujące się w dzielnicach Little Italy i Gaslamp. Lampy wyposażone są w czujniki i oprogramowanie komputerowego nadzoru, dzięki czemu mogą gromadzić między innymi dane związane ze stopniem obłożenia parkingów. Przesyłane są one do Predix, platformy GE dla Internetu Przemysłowego korzystającej z chmury obliczeniowej, która przeprowadza ich analizę w czasie rzeczywistym. – Dzięki inteligentnym technologiom GE zaczynamy wykorzystywać nasze latarnie uliczne w sposób, który jeszcze kilka lat temu był zupełnie nie do pomyślenia – tłumaczy David Graham, zastępca dyrektora biura ds. operacyjnych w San Diego.

Nieograniczone możliwości

Potencjalne możliwości wykorzystania systemu są nieograniczone. Dane mogą pomóc programistom tworzyć efektywne aplikacje parkingowe, które poprowadzą użytkowników do wolnego miejsca i pozwolą im uiścić odpowiednią opłatę za pomocą smartfona.

Jak mówi Freeman z GE Lighting, w przyszłości przy pomocy jednej aplikacji będzie można dokonać rezerwacji w lokalu, znaleźć najszybszą drogę dojazdu i zarezerwować bliskie miejsce parkingowe. – Koszt przetwarzania danych jest coraz mniejszy, podobnie jak ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania czujników  wyjaśnił Freeman. – Jednocześnie sieci bezprzewodowe i WiFi są w miastach coraz powszechniejsze. Wszystko to sprawia, że przebywanie w przestrzeni miejskiej nabiera całkiem nowego wymiaru i zaczynamy jej doświadczać w nowy, niezwykły sposób – dodał.

GE rozpoczęło niedawno współpracę z SST Inc., twórcą pakietu oprogramowania ShotSpotter do wykrywania i lokalizacji przestępczości, aby umieścić zaawansowaną technologię wykrywania strzałów z broni w inteligentnych latarniach ulicznych LED GE – ma to pomóc służbom ratowniczym szybciej reagować na niebezpieczne incydenty. To ekskluzywne rozwiązanie doda możliwość wykrywania strzałów w czasie rzeczywistym do rozwiązań GE w programie Inteligentnych Środowisk dla Miast, które oferuje oświetlenie LED z oprogramowaniem i systemem czujników, zasilane przez Predix. To tylko jedna z wielu innowacji, jakie GE chce zaprezentować w Barcelonie (mianowaną niedawno najmądrzejszym miastem na świecie w badaniu przeprowadzonym przez specjalistę badań rynku Juniper), która jest gospodarzem corocznego Smart City Expo w dniach 17-19 listopada. GE, wraz ze swoimi klientami, wyruszyło w podróż mającą na celu wprowadzenie w życie różnych sposobów, w jakich technologia LED i potężne narzędzia danych mogą tworzyć wartość w obrębie i poza granicami miasta.  

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj