Na dziewięciu kąpieliskach nad morzem i jeziorami utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli w woj. pomorskim. Z kolei na jednym, w Jastrzębiej Górze, sanepid stwierdził pianę na powierzchni wody pochodzenia naturalnego po refulacji.

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w piątek w południe, że woda na dziesięciu kąpieliskach nad morzem i jeziorami jest nieprzydatna do kąpieli.

Zakazy w Sopocie i Jastrzębiej Górze

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu z uwagi na zakwit sinic nie powinno się kąpać w: Sopocie – Kamiennym Potoku-Kolibie, wejściach – 13-17, wejściach -32A-33, Parku Północnym, Sopot-K22, Łazienkach Południowych I oraz II. Sinice utrzymują się również na jeziorze Raduńskim Górnym w Stężycy (pow. kartuski) i jez. Sudomie w miejscowości Sycowa Huta.

Z kolei na kąpielisku w Jastrzębiej Górze przy wejściu nr 25 sanepid stwierdził, że utrzymuje się piana na powierzchni wody pochodzenia naturalnego po refulacji i też zdecydował o nieprzydatności wody do kąpieli.

W pozostałych miejscach bezpiecznie

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w piątek na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Czytaj więcej

Skomentuj