Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Sanepid: Na dziesięciu kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nieprzydatna do kąpieli

Sanepid: Na dziesięciu kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nieprzydatna do kąpieli
PAP/dom
19.08.2022, o godz. 13:01
czas czytania: około 2 minut
0

Na dziewięciu kąpieliskach nad morzem i jeziorami utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli w woj. pomorskim. Z kolei na jednym, w Jastrzębiej Górze, sanepid stwierdził pianę na powierzchni wody pochodzenia naturalnego po refulacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w piątek w południe, że woda na dziesięciu kąpieliskach nad morzem i jeziorami jest nieprzydatna do kąpieli.

Zakazy w Sopocie i Jastrzębiej Górze

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu z uwagi na zakwit sinic nie powinno się kąpać w: Sopocie – Kamiennym Potoku-Kolibie, wejściach – 13-17, wejściach -32A-33, Parku Północnym, Sopot-K22, Łazienkach Południowych I oraz II. Sinice utrzymują się również na jeziorze Raduńskim Górnym w Stężycy (pow. kartuski) i jez. Sudomie w miejscowości Sycowa Huta.

Z kolei na kąpielisku w Jastrzębiej Górze przy wejściu nr 25 sanepid stwierdził, że utrzymuje się piana na powierzchni wody pochodzenia naturalnego po refulacji i też zdecydował o nieprzydatności wody do kąpieli.

W pozostałych miejscach bezpiecznie

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w piątek na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023