Sasin: aktualny jest plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. USA partnerem strategicznym

Sasin: aktualny jest plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. USA partnerem strategicznym
MŁ/PAP
14.02.2022, o godz. 21:05
czas czytania: około 4 minut
1

- Aktualny pozostaje plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych w Polsce - powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że zawarta przez KGHM umowa z NuScale Power ma większe znaczenie dla gospodarki niż indywidualnych odbiorców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

 

– Podjęliśmy również inną ważną decyzję, o tym, że strategicznym partnerem Polski w tym wielkim procesie zbudowania w Polsce energetyki jądrowej będą Stany Zjednoczone i amerykańskie firmy – powiedział Jacek Sasin.


zobacz również:

Sasin w „Rzeczpospolitej”: atom w Polsce staje się faktem


 

Kiedy pierwsze reaktory w Polsce?

KGHM podpisał w poniedziałek z NuScale Power umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR.

Podczas konferencji po podpisaniu umowy, minister aktywów państwowych mówił, że zgodnie z zapewnieniem ze strony NuScale, pierwszy reaktor w ramach podpisanej umowy mógłby zacząć funkcjonować w 2029. “Podobnie wygląda harmonogram, jeśli chodzi o firmę GE Hitachi i PKN Orlen” – wskazał. Na początku grudnia ub. roku PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture ORLEN Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

“Na dzisiaj nie przewidujemy, że te reaktory miałyby rozwiązać kwestie udziału energetyki jądrowej w miksie energetycznym. W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. W przypadku jednej z tych elektrowni proces jest już dość zaawansowany” – powiedział Sasin.

“Przewidujemy, że jeśli chodzi o energetykę jądrową, od 6 do 9 gigawatów, to będą te duże elektrownie jądrowe uzupełnione o komponenty dla firm. “W tej chwili nie przewidujemy udziału SMR w zastępowaniu elektrowni, chociaż ta technologia bardzo szybko się rozwija” – stwierdził szef MAP.

Umowa ma większe znaczenie dla gospodarki niż dla indywidualnych odbiorów

Pytany, jak umowa z NuScale wpłynie na indywidualnych odbiorców, Sasin wyjaśnił, że umowa ma większe znaczenie dla gospodarki niż dla indywidualnych odbiorów. „Dla nich większe znaczenie będą miały inwestycje w konwencjonalną energetykę jądrową, bo tu mówimy wprost o zastępowaniu elektrowni węglowych elektrowniami jądrowymi” – powiedział wicepremier.

Energia jądrowa ma zastąpić energię węglową

“Polska pracuje nad koncepcją zastępowania bloków węglowych niewielkimi reaktorami jądrowymi, co pozwoliłoby dużo taniej przejść przez transformację energetyczną” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Waszyngtonie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

“Nie tylko rozważamy, ale pracujemy nad taką koncepcją w zastępowalności bloków węglowych małymi reaktorami jądrowymi, bo to pozwoliłoby dużo taniej dokonać tej transformacji (energetycznej – PAP) i nie wymagałoby – tak jak dzisiaj – de facto budowania od nowa elektrowni tylko wykorzystania tej całej infrastruktury, która już jest” – powiedział wicepremier. Dodał, że takie rozwiązanie dodatkowo pozwoliłoby na wykorzystanie infrastruktury sieciowej, aby energię rozprowadzić po kraju.

Według Sasina już trzy reaktory jądrowe typu SMR o mocy około 300 MW każdy, mogłyby mogą zastąpić jedną przeciętną elektrownię węglową produkującą jeden gigawat energii.

Inwestycji KGHM w SMR to obniżenie kosztów i zdecydowanie niższa emisja CO2

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński poinformował, że inwestycja w SMR ma pozwolić koncernowi na zastąpienie energii węglowej energią jądrową, co w efekcie zmniejszy emisję CO2. “Ta inwestycja pozwala nam by być samowystarczalnymi energetycznie w kontekście tej energii, którą potrzebujemy dla naszego cyklu energetycznego. To oznacza dla nas tańszą i czystszą energię” – zaznaczył.

“Jeśli w całości korzystalibyśmy z energii jądrowej dla naszego cyklu produkcyjnego, to jest nawet do 40 proc. tego, co emitujemy” – oznajmił Chludziński.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. KGHM jako pierwszy wdroży SMR w Polsce.

Reaktor NuScale

Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval, ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku. Reaktory, wyposażony w liczne pasywne – czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania – systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


stop atomon

Komentarz #168461 dodany 2022-02-14 22:32:38

Promieniowanie jest miliard razy gorsze od CO2, który jest gazem nietoksycznym, fanatycy atomu chyba mylą go z tlenkiem węgla. CO2 jest bezpieczny i potrzebny roślinom, promieniowanie zabija wszystko co żyje.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024