Reklama

envicon 2023 ad1a

Sasin: są możliwości repolonizacji aktywów ciepłowniczych

Sasin: są możliwości repolonizacji aktywów ciepłowniczych
PAP
06.11.2020, o godz. 11:31
czas czytania: około 2 minut
0

Możliwa sprzedaż aktywów ciepłowniczych przez fiński koncern Fortum była jednym z tematów spotkania wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z ambasadorem Finlandii, Juhą Ottmanem. Według MAP, Sasin wyraził zadowolenie z możliwości repolonizacji aktywów ciepłowniczych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak podało MAP, resort z „dużą uwagą i zainteresowaniem” przygląda się procesom sprzedaży aktywów ciepłowniczych w Polsce, takich jak te prowadzone przez fińskie przedsiębiorstwa.

– To okazja, by polskie firmy działające w tym sektorze wzmocniły swą pozycję i wzięły udział w konsolidacji polskiego sektora ciepłowniczego – stwierdził J. Sasin.Według MAP, „w kontekście planów Fortum, zmierzających do wyjścia z Polski, najkorzystniejszym z punktu widzenia polityki energetycznej Polski byłoby znalezienie nabywcy z krajowym kapitałem”.

Jak przypomniało ministerstwo, w gronie spółek Skarbu Państwa są firmy, które z powodzeniem prowadzą działalność w segmencie ciepłowniczym i mogłyby dalej tę działalność rozwijać, by – jak to określono – „zapewnić polskim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne”.

W ubiegłym tygodniu PGE i PGNiG poinformowały o złożeniu wstępnej, niewiążącej oferty nabycia – wspólnie z funduszem zarządzanym przez PFR – udziałów w aktywach ciepłowniczych i chłodniczych Fortum w Polsce i w krajach bałtyckich.

Ofertę złożyło konsorcjum, w skład którego, obok PGE i PGNiG wchodzą fundusz PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju oraz australijski fundusz inwestycyjny IFM Investors Pty Ltd.

Fortum to koncern, w którym nieco ponad 50 proc. ma akcji ma rząd Finlandii. Działa w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu ciepła, chłodu i energii elektrycznej. W Polsce ma m.in. elektrociepłownie w Częstochowie, Bytomiu i Zabrzu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023