Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Sasin: złym rozwiązaniem byłoby przyjęcie przez Senat tylko części "tarczy antykryzysowej"

Sasin: złym rozwiązaniem byłoby przyjęcie przez Senat tylko części
PAP
30.03.2020, o godz. 8:13
czas czytania: około 3 minut
0

"Bardzo złym rozwiązaniem byłoby, gdyby większość w Senacie próbowała podejmować ruchy polegające na przyjęciu tylko części rządowej "tarczy antykryzysowej" - ocenił w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że konieczne są szybkie działania ratujące firmy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Sasin pytany w Polsat News o polityczne zamieszanie związane z zaproponowanymi przez PiS zmianami Kodeksu wyborczego, które zostały wpisane do przyjętej przez Sejm w sobotę nad ranem specustawy dotyczącej tzw. tarczy antykryzysowej, oświadczył, że dziwi go, iż ta kwestia podzieliła scenę polityczną oraz to, że opozycja zagłosowała przeciwko zaproponowanym zmianom.

“Pamiętam, jak wielokrotnie ten argument był używany przez opozycję, że trzeba odwołać czy przesunąć wybory prezydenckie właśnie dlatego, że część wyborców przebywa w kwarantannie i nie będzie mogła głosować. Znaleźliśmy sposób, żeby umożliwić tym osobom realizację ich konstytucyjnych praw. W tym momencie powinniśmy czuć za sobą poparcie opozycji, która o to postulowała, a nie krytykę” – stwierdził wicepremier.

W ocenie Sasina, krytyczna postawa przedstawicieli opozycji oznacza, że chodzi o “kolejną odsłonę politycznej awantury”. “W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy potrzebna jest zgoda, potrzebne jest współdziałanie” – podkreślił wicepremier.

Sasin pytany o prace w Senacie nad rządowa specustawą i zapowiedź, że przyjęta przez Izbę może być wyłącznie część “tarczy” dotycząca pomocy przedsiębiorcom, a odrzucona część dotycząca zmian w Kodeksie wyborczym, ocenił, że “bardzo złym rozwiązaniem byłoby, gdyby większość w Senacie próbowała takie ruchy podejmować”.

Podkreślił, że w działaniach związanych z zapobieganiem ekonomicznym skutkom pandemii konieczne jest szybkie działanie. “Liczy się każda godzina, każdy dzień, aby te przepisy (tarczy antykryzysowej – PAP) zaczęły obowiązywać” – zaznaczył. “Jeśli opozycja podjęłaby tego typu gierki polityczne, żeby odsuwać w czasie ten projekt, to oznacza, dla wielu polskich firm i przedsiębiorców koniec marzeń o działalności i odbieranie im szansy na godne życie” – stwierdził wicepremier.

W poniedziałek Senat ma debatować nad trzema ustawami wchodzącymi w skład Tarczy Antykryzysowej, która ma być odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Zostały one uchwalone przez Sejm w nocy z piątku na sobotę i mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii, a także zniwelować jej negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Specustawa wprowadza też zmiany w Kodeksie wyborczym, rozszerzając katalog uprawnionych do głosowania korespondencyjnego o osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, a także o te, które najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat. Zmienia również ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, dając premierowi prawo do dowolnego odwoływania członków RDS.

Senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski, po niedzielnym spotkaniu on-line senatorów tego klubu, poinformował PAP, że zamierzają oni w poniedziałek zgłosić kilkanaście poprawek do dwóch z trzech ustaw tworzących “tarczę”. Będą one dotyczyły m.in. wykreślenia zmienionych przepisów Kodeksu wyborczego, a także przepisów ustawy o RDS. Będą też prowadzić do wzmocnienia samorządów w walce z epidemią, a także tak zmieniać przepisy specustawy koronawirusowej, by były one korzystniejsze dla przedsiębiorców i pracowników.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024