– Przejęcie ScanWind stanowi ważny krok w naszej strategii zmierzającej do zapewnienia GE silnej pozycji na rozwijającym się rynku energetyki wiatrowej offshore – stwierdził Victor Abate, Wiceprezes GE Energy ds. energii odnawialnej podczas odbywającej się w Sztokholmie European Offshore Wind Conference.
Mająca siedzibę główną w Trondheim w Norwegii oraz centrum inżynieryjno-projektowe w Karlstad w Szwecji, firma ScanWind została założona w 1999 roku w celu rozwijania i komercjalizacji zaawansowanych systemów przeniesienia napędu dla turbin wiatrowych, eliminujących konieczność stosowania przekładni. Firma ScanWind, zatrudniająca 41 pracowników, zaprojektowała 11 turbin wiatrowych, które pracują obecnie na farmie wiatrowej u wybrzeży Norwegii.
Technologia ScanWind poszerzy gamę turbin wiatrowych oferowanych przez GE, obejmującą model GE 1,5 MW, który należy do najpopularniejszych na świecie turbin wiatrowych – zainstalowano już ponad 12 000 tych turbin. GE oferuje ponadto turbiny z serii 2,5 MW, sprawdzone w Europie i obecnie dostępne także w Ameryce Północnej.
Niezawodność i łatwość w utrzymaniu stanową główną bolączkę w każdym sektorze energetyki, ale są kwestie wyjątkowo istotne w przypadku projektów farm wiatrowych na morzu. – Jest to szczególnie ważne dla rozwoju sektora offshore, gdzie finansowanie projektu jest silnie zależne od niezawodności turbin wiatrowych – zauważył Abate.
Analitycy przewidują duży wzrost inwestycji w projekty wiatrowe offshore w Europie, które pomogą Państwom Członkowskim UE osiągnąć cele w zakresie energii odnawialnej wyznaczone na rok 2020. Eksperci branżowi przewidują 20-krotny wzrost mocy zainstalowanej, z 1,5 GW w 2008 roku do 30 GW w roku 2020.
źródło: GE Energy
Komentarze (0)