Ścieki na wsi. Wyzwania na najbliższe lata

Ścieki na wsi. Wyzwania na najbliższe lata
11.09.2019, o godz. 15:00
czas czytania: około 3 minut
0

Do końca października wszystkie aglomeracje poniżej 2000 RLM muszą zostać zlikwidowane. MGMiŻŚ pracuje nad kolejną aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Jakie zatem wyzwania stoją przed gospodarką ściekową terenów wiejskich w najbliższych latach? Eksperci będą o tym dyskutować podczas szkolenia organizowanego przez miesięcznik „Wodociągi-Kanalizacja”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obecny stan gospodarki ściekowej terenów niezurbanizowanych Polski wynika z działań podejmowanych w latach ubiegłych.

– Wprawdzie na obszarach wiejskich pod koniec 2018 r. znajdowało się blisko 60 proc. sieci kanalizacyjnej (w stosunku do całkowitej długości sieci sanitarnej w kraju), ale do tej sieci było podłączonych tylko około 40 proc. budynków mieszkalnych. System kanalizacyjny uzupełniają ponad 2 miliony zbiorników bezodpływowych i ponad 200 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków. Stwarza to problemy zarówno z eksploatacją tych obiektów, dowożeniem tzw. nieczystości ciekłych i osadów ściekowych do większych oczyszczalni ścieków, jak i problemy z eksploatacją zbiorczych oczyszczalni – wyjaśnia prof. Ryszard Błażejewski z UP w Poznaniu.


Zarejestruj się na szkolenie!


Przyszłość terenów wiejskich

Mimo oficjalnego zakończenia Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych w 2015 r., Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje szóstą już aktualizację tego programu w celu jego zakończenia w latach 2021-2027. Na dokończenie inwestycji w gospodarce wodno-ściekowej brakuje prawie 100 mld złotych. KPOŚK to dokument o ogromnym znaczeniu dla samorządów szukających dofinansowania w tym zakresie w nowej unijnej perspektywie.

Jak wyjaśnia prof. Błażejewski: – W związku z faktem, że unijne i polskie prawo nie pozwala na tworzenie aglomeracji poniżej równoważnej liczby mieszkańców równej 2000, wszystkie aglomeracje poniżej tej wartości będą zlikwidowane do końca października br. Przed gospodarką ściekową na terenach niezurbanizowanych stoi zatem szereg wyzwań. Nie są to zadania łatwe z uwagi na coraz wyższe jednostkowe nakłady inwestycyjne, zadłużenie samorządów, poszerzanie zakresu ich obowiązków, brak środków finansowych, odbierane kompetencje itd.

Informacje istotne dla samorządów

W trakcie szkolenia ,,Gospodarka ściekowa terenów niezurbanizowanych”, które odbędzie się 26 listopada w Poznaniu, dużo uwagi będzie poświęcone analizom techniczno-ekonomicznym różnych wariantów kanalizacji i finansowaniu inwestycji na terenach niezurbanizowanych. Swoimi doświadczeniami w rozwiązywaniu inwestycyjnych i eksploatacyjnych problemów podzielą się przedstawiciele wielkopolskich gmin. Szczegółowo zostaną przedstawione obowiązki związane z gospodarką ściekową, jakie spoczywają na samorządach.

Wskutek niewłaściwej gospodarki ściekowej w wielu miejscach zagrożone są zasoby wód gruntowych; zarówno pod względem ilościowym (przedłużające się okresy suszy), jak i jakościowym; np. przy dużym zagęszczeniu drenaży rozsączających źródłem zanieczyszczeń są wstępnie oczyszczone ścieki bytowe. Na szkoleniu zostaną przedstawione sposoby ochrony wód gruntowych i tanie technologie odzysku wody oraz substancji nawozowych ze ścieków bytowych, które można i należy wykorzystać jak najbliżej miejsca ich powstawania.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy szczególnie zachęcają samorządowców. – To oni odpowiedzialni będą za zmianę obrazu polskiej wsi w najbliższym czasie – zachęca Kalina Olejniczak, redaktor prowadząca miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024