Do fatalnej w skutkach awarii doszło w piątkowy wieczór, 19 czerwca w podwarszawskim Marysinie koło Piaseczna. Zamiast wody z kranów popłynęły ścieki.

– Odkręciłam kran i zamiast wody pitnej, leciało szambo – opisywał jedna z mieszkanek Marysina.

Mieszkańcy miejscowości pisali, że najprawdopodobniej w wyniku pomyłki, ktoś podłączył do ujęcia wody pitnej, rurę do ścieków – Fekalia i inne zanieczyszczenia dostały się do wielu urządzeń w domach: zmywarek, pralek, czy uzdatniaczy wody – cytuje wypowiedzi portal Piaseczno News.

– Wykonawca przyłącza do jednej z posesji, nieprawidłowo je podłączył – wyjaśniał zastępca wójta gminy Piaseczno Marcin Kania, cytowany przez Piaseczno News. – Wczoraj bez wiedzy LPK doszło do rozruchu tego przyłącza i na skutek tej fatalnej pomyłki zanieczyszczono część wodociągu w ulicy – informował.

Zawieranie i wykonywanie umów o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków – w tym wypowiedzenia umowy oraz odcięcia przyłącza, pojęcie urządzenia i przyłącza – to jedne tematów webinarium „Prawo wod-kan w praktyce”.

Mieszkańcy ul. Góralskiej w Marysinie przez jakiś czas nie mieli dostępu do wody. W całej miejscowości wody można było używać jedynie do celów bytowych, a jej spożywanie możliwe było wyłącznie po przegotowaniu.

Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne przystąpiło do dezynfekcji wodociągu związkiem podchlorynu. Mieszkańcom, którzy nie mieli dostępu do wody dostarczano ją beczkowozami. Prokurent LPK Aldona Ruszczyk zapewniała, że przedsiębiorstwo cały czas koordynuje prace naprawcze, w celu doprowadzenia wody do odpowiedniego stanu jakości.

„W związku ze zdarzeniem jakie miało miejsce w dniu 19.06.2020 w miejscowości Marysin (ul. Góralska), Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. informuje o zakończeniu prac naprawczych. Obecnie  pobierane są próbki wody przez Sanepid i akredytowane labolatorium. O wynikach będziemy Państwa informować na bieżąco” – czytamy w ostatnim komunikacie na stronie internetowej LPK.

Źródło: Piaseczno News

Czytaj więcej

Skomentuj