Zaledwie kilka dni przed pierwotnym terminem wdrożenia rozporządzenia w sprawie obowiązkowej segregacji odpadów na pięć frakcji, minister środowiska wydłużył go o kolejny rok.

Według zapisów rozporządzenia z 1 lipca 2017 r. samorządy miały dostosować się do nowych regulacji do 1 stycznia 2019 r. Jak powszechnie wiadomo, nie wszystkie zdążyły wywiązać się z tego zadania.

Nowelizacja pod koniec grudnia

W drugiej połowie grudnia zaczęły pojawiać się informacje, że rząd chce dać samorządom dodatkowy czas na wdrożenie systemu opartego na segregacji odpadów na pięć frakcji. Nowy projekt rozporządzenia trafił na stronę Rządowego Centrum Legislacji 20 grudnia.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Jak w dokumencie informuje Ministerstwo Środowiska, gminy mają czas na wprowadzenia zmian najpóźniej do 1 stycznia 2020 r. Przepisy nowego rozporządzenia dotyczą samorządów, w których “umowy na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów zostały rozwiązane przed jego wejściem w życie (a w ich miejsce nie zawarto nowych), a także zostaną rozwiązane albo wygasną w okresie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2019 r.”.

Ma to dać gminom, w przypadku których ważność dotychczasowych umów kończy się w krótkim czasie po wejściu w życie rozporządzenia, znacznie krótszy czas na dostosowanie się do wymagań w tym zakresie.

Głos krytyki ze stolicy

Bardzo krytycznie do wprowadzonej zmiany odniósł się m.in. wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Stolica od kilku tygodni boryka się z problemem odbioru odpadów, spierając się przy okazji z Ministerstwem Środowiska. Od nowego roku odbywa się on z podziałem na pięć frakcji.

Według opinii wiceprezydenta Warszawy, zmiana rozporządzenia odbyła się na ostatnią chwilę, gdy większość polskich miast zdążyło dostosować się do poprzednich zapisów. Olszewski zarzucił też ministerstwu, że wprowadza zmiany w zasadzie bez konsultacji międzyresortowych (poświęcono na nie jeden dzień) i bez żadnych konsultacji z samorządami.

Więcej o gospodarowaniu odpadami w świetle nowych przepisów będzie można dowiedzieć się podczas konferencji “Termiczne przekształcanie odpadów” (29-31 stycznia) oraz “Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” (5-7 lutego) organizowanych przez Abrys.

Źródło: TVN Warszawa, Gazeta Wyborcza

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Zmienił Minister na ostatni dzień….przetarg rozstrzyga się w oko 100 dni…. Co z Gminami, które podpisały już umowy wcześniej, wprowadziły system (lub go miały od początku)

    Jak zwykle PiS zagrał “pod publiczkę” NICZEGO NIE ROZWIĄZUJĄC, a wręcz przeciwnie wprowadzając zamęt.

    Trybunał Stanu dla tego rządu to za mało!!!!

Skomentuj