Posłowie przegłosowali poprawki wydłużające kadencje rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich do pięciu lat.

Za przyjęciem poprawek głosowało większość posłów. Na “tak” było 413 parlamentarzystów, przeciw – 14. Jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Zmiany w założeniu mają “zwiększyć udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”. Poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec ocenił jednak, że “Ta ustawa nie zwiększa udziału obywateli w niczym”.

Dłuższa, trwająca 5 lat kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich to jedna z wielu poprawek dotyczących ordynacji wyborczej w Polsce. Zmiany zostały zgłoszone w środę przez Prawo i Sprawiedliwość. Tego samego dnia omawiała je sejmowa komisja nadzwyczajna.

– Na 10 minut przed głosowaniem posłowie mają wgląd w ponad 100 poprawek. W tak krótkim czasie nikt nie jest w stanie zapoznać się z materiałem – oceniła w czwartek posłanka PO Monika Wielichowska.

Według posła PiS Łukasza Schreibera poprawka jest ukłonem w stronę opozycji. Dłuższa kadencja dla samorządów była bowiem proponowana wcześniej przez PSL i Nowoczesną.

Źródło: PAP

Czytaj więcej

Skomentuj