Za uchwaleniem ustawy głosowało 242 posłów, przeciw było 184, 10 posłów wstrzymało się od głosu. Przed przyjęciem ustawy poparto poprawki, jakie zaproponowali posłowie PiS. Przyjęto także wszystkie uwagi poselskiej komisji ochrony środowiska.
PiS argumentowało, że zmiana ustawy pozwoli zaoszczędzić wojewódzkim funduszom po kilka milionów złotych rocznie, powołując się na, zdaniem polityków PiS, zbyt wysokie wynagrodzenia władz funduszy oraz występujące w WFOŚiGW patologie. Dodatkową zaletą zmian ma być większa spójność w działaniach ministerstwa i wojewódzkich funduszy.
Opozycja zaopiniowała projekt nowelizacji negatywnie. Posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz ’15 mówili, że jest to “ustawa kadrowa”, a PiS chodzi wyłącznie o przejęcie kontroli nad do tej pory uzależnionymi niemal wyłącznie od samorządów wojewódzkimi funduszami. Padły też argumenty, że nowelizacja będzie prowadzić do centralizacji władzy, a ustawa nie była konsultowana z samorządami.
Przypominamy, że poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska trafił do Sejmu na początku grudnia ubiegłego roku. Zakłada on zmianę sposobu powoływania członków rad nadzorczych funduszy (NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich), a także zmniejszenie w obu przypadkach liczebności rad nadzorczych oraz, w odniesieniu do WFOŚiGW, zmniejszenie liczebności zarządów.
Dokładne zmiany w funkcjonowaniu NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich opisujemy TUTAJ.
Źródło: sejm.gov.pl, onet.pl
Komentarze (0)