Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Sejmik przyjął budżet i wieloletnią prognozę finansową woj. łódzkiego

Sejmik przyjął budżet i wieloletnią prognozę finansową woj. łódzkiego
MŁ/PAP
08.12.2021, o godz. 13:05
czas czytania: około 4 minut
0

Głosami radnych klubu PiS sejmik woj. łódzkiego przyjął we wtorek uchwały o budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej regionu. W budżecie zaplanowano 1 mld 227 mln zł dochodów i 1 mld 235 mln zł wydatków, zaś prognoza zakłada pozyskanie ok. 600 mln zł z PIT i CIT.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Najważniejsze dochody regionu z podatku dochodowego od osób fizycznych prognozowane są w 2022 r. na poziomie 104 mln, od osób prawnych – ponad 493 mln. Jest to rekordowa kwota w historii naszego samorządu; łączne dochody z podatków zbliżają się do 600 mln zł.(…) W kolejnych latach zakładamy regularny wzrost dochodów z PIT i CIT – zaznaczył skarbnik woj. łódzkiego Michał Miazek, przedstawiając założenia wieloletniej prognozy finansowej dla regionu.

4,6 mld na przedsięwzięcia realizowane przez samorząd w latach 2022-2036

Na przedsięwzięcia realizowane przez samorząd w latach 2022-2036 przeznaczone zostanie łącznie 4,6 mld zł, z czego do końca bieżącego roku planowane jest wydanie ponad 2,1 mld zł, a na przyszły 564 mln zł, w tym na inwestycje współfinansowane przez UE – 158 mln. Zadłużenie Łódzkiego ma być – zgodnie z prognozą – spłacone do 2028 roku; w 2022 roku spłata długu z tytułu wyemitowania obligacji ma wynieść 45 mln zł.

Deficyt na niskim, bezpiecznym poziomie

Z kolei w budżecie Łódzkiego na 2022 rok zaplanowano dochody w wys. 1 mld 227 mln zł, z czego dochody bieżące to 1,06 mld zł, a majątkowe – 167 mln zł. Wydatki ogółem mają sięgnąć 1 mld 235 mln zł, z czego bieżące to 856 mln zł, a majątkowe – 378 mln zł. Deficyt budżetu został określony na niewiele ponad 8 mln zł, a więc – jak ocenił skarbnik województwa – na bardzo niskim i bezpiecznym dla samorządu poziomie. Ma on być pokryty z z nadwyżki budżetu z lat ubiegłych.

Przychody na 2022 r. mają wynieść 53 mln zł, a rozchody – dotyczące wykupu papierów wartościowych wyemitowanych w latach 2013 i 2018 – 45 mln zł.

– Projekt budżetu nie zakłada zaciągnięcia długów z tytułu kredytu czy emisji obligacji. Biorąc pod uwagę spłatę wspomnianych 45 mln zł, od 2020 roku zadłużenie Łódzkiego spadnie łącznie o 115 mln zł – zaznaczył Miazek.

Budżet odbudowy 

Marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber przypomniał, że mijający rok upłynął pod znakiem pandemii, która niosła ze sobą wiele wyzwań i utrudniła realizację planów.

– Przyszłoroczny budżet będzie budżetem odbudowy; musimy odbudować nasze relacje międzyludzkie. Planujemy działania, które poprawia komfort i jakość życia – będziemy dbali o dobrą komunikację, dostępność autobusów i kolei, dobre drogi. Musimy odbudować zdrowie mieszkańców – stąd kolejne inwestycje w ochronę zdrowia, rozwój sportu i turystyki. Wreszcie odbudowa biznesu – wiele działań zaplanowaliśmy pod kątem wsparcia przedsiębiorców – podkreślił.

230 mln na inwestycje drogowe

Schreiber zapowiedział realizację szeregu projektów, m.in. inwestycje drogowe za 230 mln zł, z czego 30 mln zł to środki przekazane w ramach Polskiego Ładu, kolejne 30 mln zł przeznaczone ma być na zakup niskoemisyjnych autobusów. W planach są też rozbudowa i modernizacja linii kolejowej łączącej Wieluń ze stolicą regionu oraz Piotrków z Bełchatowem. W 2022 r. na połączenia autobusowe zarezerwowano 24 mln zł.

Ochrona zdrowia i fundusz solidarnościowy

Na ochronę zdrowia w regionie zarezerwowano 88 mln zł, z czego 10 mln zł wydzielono na walkę z COVID-19.

Zarząd województwa chce stworzyć fundusz solidarnościowy na rzecz gmin poszkodowanych w różnego rodzaju kataklizmach – na początek na ten cel przeznaczono 300 tys. zł, ale marszałek oczekuje, że dołączą się do niego lokalne samorządy. Z budżetu województwa ma być też finansowana m.in. retencja (1,5 mln zł), granty sołeckie (8 mln zł), aktywizacja mieszkańców (1 mln zł), stypendia (4 mln zł), sport i turystyka (8 mln zł).

Wszyscy zadowoleni

W imieniu klubu radnych PiS jego szef Waldemar Wojciechowski bardzo wysoko ocenił projekty budżetu i prognozy finansowej, nazywając je “rekordowymi i najlepszymi w historii”. Z kolei przewodniczący klubu PO Marcin Bugajski zaznaczył, że w imieniu koalicji PO-PSL odczuwa wielką dumę.

– Imitacja to najwyższa forma pochlebstwa, a w tym projekcie nie ma żadnej wielkiej inwestycji, która nie zostałaby albo rozpoczęta, albo przygotowana i zaplanowana przez poprzednią koalicję – podkreślił. Jako przykłady wymienił m.in. plany rozwoju linii kolejowych, budowę dróg dojazdowych do pól, granty sołeckie, budżet obywatelski czy dopłaty do spółek wodnych.

Po trwającej kilka godzin dyskusji o projektach ustaw za przyjęciem każdej z nich zagłosowało 18 radnych, przeciw było 12-tu, a 3 wstrzymało się od głosu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024