Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach Senatu do ustawy o jakości paliw

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach Senatu do ustawy o jakości paliw
PAP
11.08.2021, o godz. 10:28
czas czytania: około 1 minuty
0

Sejmowa komisja Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie rekomendowała we wtorek poprawki, jakie Senat zaproponował do nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. 11 poprawek ma charakter legislacyjno-redakcyjny.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ustawa ma umożliwić podmiotom zobowiązanym do realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego wykonanie wyznaczonego obowiązku w 2021 r. oraz latach późniejszych na poziomie wyższym, niż to jest możliwe w obecnym stanie prawnym.

Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku wspólnej sprawozdawczości z realizacji NCR, wydłużenie terminu na składanie sprawozdań rocznych z realizacji NCR, doprecyzowanie przepisów dotyczących kar dla podmiotów wspólnie realizujących NCR.

NCR to minimalna wartość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia, m.in. paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG) czy skroplonego gazu ziemnego (LNG) stosowanych w transporcie, w przeliczeniu na jednostkę energii.

Wprowadzono także możliwość realizacji NCR przy wykorzystaniu instrumentu w postaci opłaty zastępczej.

Nowela zakłada też, że wodór wykorzystywany w pojazdach ma być objęty systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Rozwiązanie to ma na celu ochronę użytkowników pojazdów napędzanych tego rodzaju paliwem.

Ponadto, uwzględniono zmianę definicji lekkiego oleju opałowego i ciężkiego oleju opałowego, spowodowaną koniecznością dostosowania ich do zmian regulacji europejskich co do dopuszczalnej zawartości siarki w olejach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024