Projekt przewiduje, że biometan będzie mógł być domieszkowany innym gazem, tak aby mieszanina spełniała normy ciepła spalania przewidziane dla paliwa gazowego dostarczanego sieciami dystrybucyjnymi.
Zmiana w przepisach
Pomysłodawcy wskazują, że obecne przepisy przewidują, iż paliwo gazowe dostarczane siecią dystrybucyjną gazu wysokometanowego musi mieć ciepło spalania powyżej 40 MJ na m sześc. Tymczasem biometan ma maksymalnie 39 MJ na m3 i aby mógł być zatłaczany do sieci, należy go wymieszać z innym gazem, np. propanem, celem podniesienia ciepła spalania.
W uzasadnieniu wskazuje się też przykład sieci gazu zaazotowanego, gdzie dopuszczalne ciepło spalania jest niższe i w tym przypadku biometan, przed zatłoczeniem do sieci, należy wymieszać z innym gazem, celem obniżenia ciepła spalania.
Przepisy projektu umożliwiają mieszanie biometanu z innymi gazami, przy czym za domieszkę, przy rozliczaniu wsparcia, wytwórca nie otrzymuje prawa do pokrycia ujemnego salda.
Biometan w Europie
Jak podkreślili pomysłodawcy w uzasadnieniu, w innych krajach funkcjonują przepisy, pozwalające na zatłaczanie biometanu do sieci. Na przykład w Czechach uzgodniono obniżenie dla biometanu wymaganego poziomu ciepła spalania do 38 MJ na m sześc., natomiast w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii, standardowo, przed zatłoczeniem do sieci, stosowane jest dodawanie propanu lub innego gazu do biometanu.
Podczas posiedzenia komisji uzgodniono, że w II czytaniu zgłoszona zostanie postulowana przez branżę biogazu poprawka, która przewiduje, że wymienione w projekcie rozwiązanie problemu ciepła spalania nie jest jedynym dopuszczalnym, choć bez wymieniania innych.
Komentarze (0)