Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sektor wod-kan w Europie - najnowszy raport EurEau

Sektor wod-kan w Europie - najnowszy raport EurEau
Kalina Olejniczak
21.12.2017, o godz. 13:39
czas czytania: około 2 minut
0

Jak wyglądają usługi wodne i kanalizacyjne w Europie? Najnowszy raport za rok 2017 przedstawiła europejska agencja EurEau. Zebrano dane dostarczone przez 29 krajów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

499 mln Europejczyków jest podłączonych do sieci wodociągowej, co stanowi ok. 93 procent ogółu. Do sieci kanalizacyjnej przyłączonych jest 450 mln osób, a do oczyszczalni ścieków 435 mln. Najwyższe współczynniki podłączeń, dochodzące do 100 proc., odnotowuje się w Niemczech, Danii, Szwajcarii, na Malcie i w Holandii. Polska z ponad 90 proc.wskaźnikiem zwodociągowania oraz około 70 -procentowym wskaźnikiem skanalizowania i podłączenia do oczyszczalni znajduje się poniżej europejskiej średniej. Najgorzej wypada w tym zestawieniu Rumunia (ok.60 % zwodociągowania, poniżej 50% skanalizowania i podłączenia do oczyszczalni).

Europejska branża inwestuje rocznie w infrastrukturę ok. 454 mld euro. Fundusze pochodzą głównie z taryf, ale także redystrybucji podatków i opłat oraz z dotacji (głównie z UE i innych krajów).

Zatrudnienie i organizacja

W sektorze wod-kan zatrudnionych jest w Europie ok. 475 tys. osób, co stanowi 0,1 % populacji Unii Europejskiej. Najwięcej zatrudnionych jest we Francji (ponad 100 tys. osób), a także w Wielkiej Brytanii i Danii, na czwartym miejscu z zatrudnieniem ponad 60-tysięcznym jest Polska.

Sposób organizacji sektora jest bardzo zróżnicowany. W Wielkiej Brytanii w większości zarządzaniem usługami wod-kan zajmują się firmy prywatne, w Belgii, na Węgrzech, w Irlandii i Holandii przedsiębiorstwa należące do podmiotów publicznych. Polski model, w którym infrastruktura należy do samorządów i podmiot zarządzający to także przeważnie jednostki samorządu lokalnego, jest podobny do norweskiego i  cypryjskiego.

Polak zużywa mało wody

Całkowita długość sieci wodociągowej w Europie wynosi 4 225 527 km. Najdłuższą siecią może pochwalić się Francja –  to prawie 900 tys. km, jednak w przeliczeniu na mieszkańca najlepszy wynik notuje Finlandia (20 m. sieci na mieszkańca). Woda w Europie w prawie 60 proc. pochodzi z ujęć powierzchniowych, ok. 40 proc. to ujęcia głębinowe i tylko 1 proc. z odsalania (tak wodę pozyskuje się na Cyprze, Malcie, w Hiszpanii i Grecji).

Średnio Europejczyk zużywa na dobę 128 litrów wody. Najwięcej Norwegowie, Portugalczycy i Grecy – (ok. 200 litrów). Polacy są oszczędni – zużywają poniżej 100 litrów wody dobowo.

Polska dobrze wypada też w dziedzinie oczyszczania ścieków. Nasze oczyszczalnie w ponad 80-procentach poddają ładunek najwyższemu europejskiemu stopniowi oczyszczania.

Pełen tekst raportu można znaleźć na stronie Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”. 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024