Reklama

envicon 2023 ad1a

Selektywna zbiórka drugorzędna. Priorytet dla właściwego stanu sanitarnego

Selektywna zbiórka drugorzędna. Priorytet dla właściwego stanu sanitarnego
Judyta Więcławska
03.04.2020, o godz. 15:12
czas czytania: około 3 minut
1

Priorytetem dla zakładów oczyszczania miast jest zapewnienie właściwego stanu sanitarnego - mówi w wywiadzie dla Portalu Komunalnego Wojciech Janka, prezes Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. W sytuacji pandemii selektywna zbiórka odpadów jest zatem drugorzędna - dodaje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Działalność służ komunalnych polega na zapewnieniu ciągłości świadczenia usług. Zdaniem Wojciecha Janki, zakłady komunalne się z tego wywiązują, ale nie w pewnym zakresie i przy pewnych utrudnieniach.

Są urlopy, ale pracowników nie zabraknie

– Mniejsza część pracowników jest na stanowiskach pracy, chociaż głównie dotyczy to pracowników mających kontakt z klientami, obsługą PSZOK-ów, administracją – stwierdza Wojciech Janka. I jak ocenia – absencja utrzymuje się mniej więcej na poziomie 30 proc. – Jeżeli mowa o odbiorze i transporcie odpadów, to jeżeli występują zakłócenia to są lokalne i raczej w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach raczej sobie radzą z tą sytuacją. – dodaje.

Jeśli natomiast mowa o nadchodzącym kryzysie gospodarczym, to zdaniem prezesa stowarzyszenia, nie przejawi się on w zwolnieniach pracowników w branży komunalnej. –Powiem paradoksalnie: im gorzej jest w gospodarce krajowej, im większe bezrobocie, tym łatwiej o pracowników w gospodarce komunalnej – twierdzi Wojciech Janka. Tak było na początku lat 90. i po kryzysie w 2008 r.

Z ministerstwa zdrowia czy od głównego inspektora sanitarnego docierają do zakładów instruktaże w zakresie ochrony osobistej pracowników. Kombinezony ochronne nie są konieczne, jednak zaleca się stosowanie rękawic, maseczek i częstszą zmianę odzieży roboczej. – Z odpadami skażonymi bakteriologicznie, zakaźnymi mieliśmy już do czynienia, jednak nie z nową formą, a więc koronawirusem, na którego nie ma szczepionki czy lekarstwa. Stąd też muszą być zachowane szczególne środki ostrożności postępowania z tymi odpadami – sygnalizuje Wojciech Janka.

Problematyczne odpady z kwarantanny

Główny doradca ministra zdrowia ds. epidemiologii wydał interpretację przepisów, w jaki sposób postępować z odpadami, które powstają w mieszkaniach osób zarażonych. W zaleceniach podał że tego typu odpady należy w podwójnym worku wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Na takie działanie nie zgadza się stowarzyszenie. – Zareagowaliśmy na to, wysyłając pismo do ministra zdrowia, aby postępowanie z tego typu odpadami było na zasadach jak dotychczas – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącego postępowania z odpadami medycznymi, w tym zakaźnymi. Sugerujemy żeby tego typu odpady były odbierane jak do tej pory od podmiotów medycznych – rozproszonych. Mamy te metody wypracowane – informuje Janka.

Za przykład mogą chociażby posłużyć Katowice, które stosują tę zasadę, ale trzeba zauważyć że blisko funkcjonuje spalarnia odpadów medycznych. W przypadku gdy te odpady byłyby zbierane, a do spalarni jest daleko, stowarzyszenie proponuje zwożenie odpadów do magazynów, gdzie są składowane w krótkim czasie odpady z oddziałów zakaźnych ze szpitali. Razem z nimi powinny być unieszkodliwiane i to na koszt nie gospodarki miejskiej, tylko walki z wirusem, w ramach refundacji z 212 mld zł, które mają być przeznaczone na ten cel.

W ostatnim czasie pojawia się postulat czasowego zawieszania selektywnej zbiórki odpadów w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem. Wojciech Janka stwierdza: – Pierwszorzędnym problemem jest zapewnienie właściwego stanu sanitarnego w miastach, natomiast selektywna zbiórka to zadanie drugorzędne, czysto gospodarcze w sytuacji gdy nie ma wystarczającego popytu na zebrane surowce to działanie wydaje mi się niekonieczne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Jan Kos

Komentarz #51168 dodany 2020-04-06 12:30:34

Co za brednie! "selektywna zbiórka to zadanie drugorzędne bo nie ma popytu na surowce, to działanie niekonieczne". Mieszacie ludziom w głowach. Mieszkańcy mają obowiązek segregowania odpadów a segregowanie zaczyna się w domu/kuchni. Odbiór i zagospodarowanie w dobie epidemii to zupełnie inna sprawa. Ba gdyby czarny pojemnik zawierał faktycznie odpady resztkowe a nie nie wysegregowane odpady surowcowe to nie potrzeba było takich nakładów pracy aby sortować pojemniki pozostałe na instalacjach.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023