Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Selektywna zbiórka odpadów. Jak poradzić sobie z poziomami recyklingu i luką w inwestycjach?

Selektywna zbiórka odpadów. Jak poradzić sobie z poziomami recyklingu i luką w inwestycjach?
jwo
16.02.2021, o godz. 11:38
czas czytania: około 3 minut
0

Obliczanie poziomów recyklingu i odzysku w gminach oraz miliardowe braki w inwestycjach w instalacje do zbiórki, segregacji i przetwarzania odpadów - to aktualnie jedne z najpoważniejszych problemów branży, o których mowa była podczas konferencji on-line "Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów" zorganizowanej przez firmę Abrys.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Marek Goleń z Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska omówił ostatnie zmiany prawne dotyczące gospodarowania odpadami w Polsce. Mówił m.in. o możliwości odstępstwa od segregowania na 5-frakcji w gminach.

– Na miejscu gmin, które będą wnioskować o te odstępstwa, proponowałbym, aby dokładnie przebadać swoją sytuację – powiedział Marek Goleń. Dodał, że odstępstwa raczej nie będą udzielane zbyt często ze względu na ścisłą kontrolę Komisji Europejskiej i będą to wyjątkowe sytuacje.

Przedstawiciel ministerstwa mówił też o ostatniej nowelizacji ucpg i rozporządzeniu ws. poziomów recyklingu. Ocenił, że możliwości techniczne recyklingu surowców wtórnych dochodzą do granic możliwości i można go poprawić przede wszystkim selektywną zbiórką odpadów. Duże pole do manewru jest natomiast jeszcze w przypadku bioodpadów.

Przy ministerstwie od kilku miesięcy działa zespół doradczy ds. systemowych rozwiązań w gospodarce odpadami. – Zadaniem tego zespołu nie jest udzielanie informacji członkom zespołu, ale wypracowywanie nowych rozwiązań i koncepcji działań na przyszłość – podkreślił Marek Goleń.

Branża odpadów zyskała “dodatkowy oddech”

Maciej Kiełbus, kancelaria Dr Krystian Ziemski & Partners potwierdził słowa Marka Golenia, że odstępstwa od systemu 5-pojemnikowego należy traktować jako absolutny wyjątek.

Prelegent podkreślił, że jest to rozwiązanie wyłącznie dla zainteresowanych gmin, które wykażą, że została spełniona przynajmniej jedna z wymaganych przesłanek. Zastosowanie takiego odstępstwa w żadnym wypadku nie zwalnia gmin z osiągnięcia unijnych poziomów recyklingu.

Maciej Kiełbus ocenił, że ostatnie zmiany prawne wprowadzone pod koniec 2020 r. pozwoliły uzyskać branży “dodatkowy oddech”, jednak w żadnym wypadku nie zwalniają gmin z wdrażania unijnych zaleceń. Odłożono je tylko do czasu kolejnych nowelizacji.

Konieczne miliardowe inwestycje w odpady

Dr Jolanta Kamińska-Borak z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego omówiła ostatnie dane nt. luki inwestycyjnej w gospodarce odpadami i prognozy dotyczące ilości wytwarzanych odpadów w Polsce.

Według analizy potrzeba w Polsce jeszcze ponad 800 nowych punktów zbierania odpadów, a 30% już wybudowanych wymaga doposażenia m.in. w punkty naprawy.

Do 2028 r. należałoby wybudować także ok. 200 nowych sortowni o przepustowości ok. 10 tys. ton rocznie każda. Koszt wybudowania i/lub modernizacji oszacowano na ok. 5 mld zł.

Innowacje w zbieraniu odpadów

Coraz więcej gmin wykorzystuje inteligentne pojemniki i altany do zbierania odpadów. Nowoczesne technologie wsparte systemami informatycznymi pozwalają nie tylko polepszyć jakość selektywnej zbiórki, ale i uzyskać szczegółowe dane o odpadach. Przykłady takich rozwiązań omówili Hanna Marliere z Green Managment Group i Jakub Sprusiński z firmy T-Master.

Agnieszka Ciechelska Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przedstawiła studium przypadku selektywnej zbiórki odpadów w gminie miejskiej liczącej ok. 50 tys. mieszkańców. W 2018 r. udało się jej osiągnąć 65-procentowy poziom recyklingu (wobec założonego poziomu 30%). Prelegentka pokazała jednak, że według nowej formuły obliczania poziomów w 2018 r. ten wskaźnik wyniósłby już tylko ok. 16%.

Aby poprawić wyniki, gmina planuje m.in. ewidencjonowanie kompostowników, wliczanie zbiórek akcyjnych, włączenie skupów złomu i surowców oraz włączenie odpadów biodegradowalnych do swojej ewidencji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024