Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Selektywna zbiórka odpadów w Krakowie

Selektywna zbiórka odpadów w Krakowie
Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk
10.01.2015, o godz. 12:44
czas czytania: około 4 minut
0

W Krakowie są zlokalizowane dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Pierwszy jest położony w południowej części miasta i funkcjonuje w ramach Centrum Ekologicznego Barycz przy ul. Krzemienieckiej pod nazwą PGOW Barycz. Natomiast drugi znajduje się przy ul. Nowohuckiej, w bezpośrednim sąsiedztwie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie i Zakładu Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych – znany jest pod nazwą Lamusownia. [ARTYKUŁ PROMOCYJNY]

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Krakowie są miejscami, gdzie każdy mieszkaniec miasta może nieodpłatnie oddać odpady problemowe. Zaliczane są do nich odpady wielkogabarytowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady niebezpieczne, tj. farby, lakiery, baterie, świetlówki, gruz i opony, a także surowce wtórne, czyli papier, szkło, tworzywa sztuczne, odpady wielomateriałowe. Można także zostawić przeterminowane odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin, kwasy, rozpuszczalniki, alkalia, smary, tusze, opakowania po farbach i wiele innych. Z PSZOK-ów mogą skorzystać także przedsiębiorcy, których miejsce zamieszkania lub siedziba firmy znajdują się na terenie Gminy Miejskiej Kraków. – Dostarczane do punktów odpady po zważeniu i zarejestrowaniu gromadzone są w odpowiednich pojemnikach i kontenerach. Po zebraniu odpowiedniej ilości odpady przewożone są do Zakładu Odpadów Wielkogabarytowych, sortowni lub innych instalacji zajmujących się ich przetwarzaniem lub unieszkodliwianiem – tłumaczy Krystyna Flak, Dyrektor ds. Gospodarki Odpadami w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie. Każdy mieszkaniec Krakowa jednorazowo może pozbyć się do 100 kg zbędnych przedmiotów, do 20 kg odpadów niebezpiecznych i do 15 l odpadów ciekłych – odpady tego samego rodzaju może dostarczyć dwa razy w miesiącu.

PGOW Barycz

Pierwszy krakowski PSZOK znajduje się na terenie sortowni odpadów Barycz w hali magazynowej. W wydzielonej części, którą usytuowano poniżej poziomu hali, z odrębnym wjazdem i wyjazdem, na wybetonowanej posadzce ustawione są kontenery na poszczególne rodzaje odpadów, tj. meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, dywany i wykładziny, opony oraz ceramikę sanitarną. Natomiast pod nadzorem pracownika przyjmowane są odpady niebezpieczne. – Tego typu odpady przechowuje się w odpowiednich pojemnikach, opisanych nazwą i kodem. Kształt i wielkość pojemników dobrane są odpowiednio do każdego rodzaju odpadu niebezpiecznego – mówi Krystyna Flak. Tutaj także umieszczone są sorbenty w różnej postaci, przygotowane na wypadek rozlania się płynów zawartych w odpadach lub stosowane w razie jakiejkolwiek awarii. PGOW Barycz otwarty jest dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 oraz w soboty od 7.00 do 14.00.

Wyspa zieleni

Lamusownia, drugi z krakowskich PSZOK-ów, usytuowany jest niemal w centrum miasta. Punkt składa się z zadaszonego podjazdu rozładowczego, portierni z wagą samochodową, budynku administracyjno- socjalnego z wydzielonym magazynem odpadów niebezpiecznych, utwardzonego placu pod kontenery wraz z drogami manewrowymi i infrastrukturą towarzyszącą. Obszar użytkowy Lamusowni został podzielony na dwa poziomy. Na niższym zostały umieszczone kontenery na odpady oraz osobne pomieszczenia, gdzie przyjmowane są i przechowywane odpady niebezpieczne. – Magazyn do gromadzenia i składowania odpadów niebezpiecznych jest pomieszczeniem zamkniętym, ze szczelną, utwardzoną posadzką z kratkami ściekowymi, odprowadzającymi ścieki do wewnętrznej kanalizacji. To właśnie szczelne podłoże i własny, zamknięty system kanalizacji zabezpieczają glebę przed szkodliwymi związkami chemicznymi – wyjaśnia Krystyna Flak. Na wyposażeniu magazynu znajdują się sorbenty jako specjalistyczny sprzęt ochrony osobistej, które służą do usuwania ewentualnych zanieczyszczeń. Ponadto pomieszczenie jest wyposażone w instalację wentylacji mechanicznej. Natomiast z wyższego poziomu użytkownicy mogą wyrzucać posegregowane odpady do ustawionych poniżej pojemników i kontenerów. Są one opisane nazwą i kodem odpadów. Wszystkie zostały dostosowane do charakteru odpadów. Pojemniki na odpady płynne umieszczono w wannach wychwytowych na odcieki. Lamusownia nie jest zwykłym PSZOK-iem. Dużą zaletę tego punktu stanowi ciekawe zagospodarowanie terenu. Dzięki posadzonym drzewom i krzewom wokół placu manewrowego stworzono „wyspę zieleni”, która podkreśla znaczenie ochrony i dbałości o środowisko. Lamusownia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w sobotę od 7.30 do 15.30. Oba PSZOK-i to instalacje służące prawidłowemu zarządzaniu odpadami, a jednocześnie sprawdzone rozwiązania, wynikające z doświadczeń wielu europejskich krajów, szczególnie dbających o ochronę środowiska, takich jak choćby Norwegia. Stacjonarne punkty to jednak nie jedyny element selektywnej zbiórki odpadów. Uzupełnieniem jest mobilny odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach programu ELEKTROBRYGADA NA TELEFON. – Program został wprowadzony w maju 2014 r. Elektroodpady, tj. ZSEiE, są odbierane bezpośrednio od mieszkańców po telefonicznym uzgodnieniu terminu odbioru – mówi Krystyna Flak.

Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024