Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Selektywna zbiórka… reklamówek na zakupy

Selektywna zbiórka… reklamówek na zakupy
pw
06.08.2015, o godz. 13:58
czas czytania: około 2 minut
2

Nowozelandzki rząd ma pomysł jak walczyć z plastikowymi torbami na zakupy. Chce poddawać je recyklingowi w specjalnie do tego celu wybudowanym zakładzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Dr Nick Smith, minister środowiska Nowej Zelandii ogłosił plan rządu mający umożliwić recykling tysięcy ton tworzyw sztucznych, takich jak torby na zakupy. – Problemem są plastiki, takie jak torby na zakupy czy opakowania po chlebie, które obecnie nie są poddawane recyklingowi. Inwestujemy w nowe punkty zbiórki w sklepach oraz nową infrastrukturę, która pozwoli na ponowne wykorzystanie lekkich plastików – powiedział Smith.

Na zagospodarowanie tego typu surowców rząd Nowej Zelandii wyda ponad 1,2 mln NZD, z czego 700 tys. NZD pójdzie na dotację dla Forum Opakowań, a 510 tys. NZD dla Astron Plastics Group, która zbuduje w Auckland zakład recyklingu plastikowych toreb. Instalacja ta będzie w stanie przetworzyć 2 tys. ton lekkiego plastiku rocznie. Podobne rozwiązanie odniosło duży sukces w Australii, gdzie dzięki grupie Coles na składowiska nie trafiły tysiące ton tego surowca.

W ocenie ministra środowiska Nowej Zelandii inwestycja w recykling plastikowych toreb i opakowań jest bardziej sensowna niż wprowadzanie zakazów ich używania, czy opłat za wprowadzanie ich do obrotu.

Nowy projekt oprócz reklamówek obejmować będzie każdy rodzaj lekkiego plastiku, w tym np. opakowania po chipsach, mrożonkach czy torebki po ryżu oraz opakowania po makaronie. Klienci będą mogli przynieść zużyte plastiki z powrotem do sklepu i wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika, służącego selektywnej zbiórce takich właśnie materiałów.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (2)


Piotr

Komentarz #2239 dodany 2015-08-10 01:33:09

Jest to pewien pomysl i rozwiązanie, ale dla niektorych - nięzbędnych produktów tylko. Większość tych ZBĘDNYCH produktów powinna być jednak przede wszystkim wycofana z obrotu. RETHINK. CZy naprawde potrzebujemy plastikowe torebki na makaron lub na ryż? Papier jest dobry to tego rodzaju produktów suchych. A jeszcze lepiej non-packaging! Istenie coraz więcej sieci sklepów bezopakowaniowych w Europie, które przynoszą efekt ekonomiczny a zarazem zyskują coraz większą przychylność świadomych konsumentów. W artykule jest też podany przykład niezbędnej torebki platikowej na chleb. Czy zapomnieliśmy już o materiałowych torebkach na chleb? Z pozdrowieniami, Piotr


Ania

Komentarz #2240 dodany 2015-08-24 09:33:02

Zgadzam się z Piotrem, jednak jeśli chodzi o bezopakowaniowe sprzedawanie niektórych produktów spożywczych, to obawiałabym się zanieczyszczenia takich leżących sobie np. w koszach w centrach handlowych, gdzie kupujący chodzą, otwierają, dotykają, kichają, kaszlą itp. Jednak opakowanie - jak najbardziej papierowe - chroni produkty przed takimi czynnikami CHOROBOTWÓRCZYMI.

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025