Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów

Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów
27.10.2014, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
0

28 października w we Wrocławiu rozpoczyna się VI Konferencja "Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów wyznacza drogę w stronę idei „społeczeństwa recyklingu”, u podstaw której znajduje się znowelizowana hierarchia postępowania z odpadami. Nowa hierarchia postępowania z odpadami stawia obecnie w pierwszej kolejności na działania mające na celu zapobieganie wytwarzaniu odpadów a także ponowne ich użycie w obiegu. W dalszej kolejności odpady powinny być poddanie procesom recyklingu, następnie odzysku, w tym również energetycznego, a dopiero w ostateczności, tylko ze względów ekonomicznych, poddawane powinny być procesowi unieszkodliwiania, gdzie proces składowania musi znajdować się na ostatnim miejscu.

Aby spełnić wymagania stawiane przed dyrektywę w prowadzeniu efektywnej gospodarki odpadami w tym również gospodarki odpadami komunalnych zgodnie z hierarchią należy przede wszystkim konsekwentnie upowszechniać prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów u źródła oraz organizować właściwe warunki do jej realizowania. Bo właśnie jedną z podstawowych cech nowoczesnej gospodarki odpadami jest wydzielenie różnych grup odpadów z całego strumienia odpadów i skierowanie ich do zakładów zagospodarowania. Dzięki selektywnej zbiórce a później jeszcze dodatkowej segregacji możliwe jest odzyskanie ogromnej ilości surowców. Istotny jest również aspekt finansowy prowadzonych działań. Ważnym elementem realizacji tego zadania musi być dobrze przygotowana akcja informacyjna mieszkańców o zasadach zbiórki odpadów, o sposobach ich gromadzenia w domu i poza domem, o odbiorze zgromadzonych odpadów, itd.

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa, że gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności: ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych, tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zapewniają osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, prowadzą działania informacyjne i edukacyjne.

– Pozornie wydaje się, że wdrożenie tych wszystkich działań nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli tak jest to dlaczego ciągle są w Polsce kłopoty z wprowadzeniem efektywnego systemu gospodarki odpadami. Aby znaleźć jak najlepsze rozwiązania, znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania zapraszam Państwa do udziału w VI konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, która odbędzie się w dniach 28-30 października br. we Wrocławiu – mówi Barbara Kozłowska z Politechniki Łódzkiej, opiekun naukowy konferencji. – Podczas konferencji będzie można podzielić się swoimi doświadczeniami, przedstawić różne opcje funkcjonowania selektywnej zbiórki, zwrócić też uwagę na sprawy ekonomiczne i finansowanie systemów selektywnej zbiórki i segregacji odpadów. Zabiorą głos też recyklerzy zajmujący się różnymi frakcjami odpadów.

Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami administracji publicznej, praktykami, przedstawicielami świata nauki a także wszystkimi, którzy zajmują się nowoczesnymi systemami gospodarki odpadami komunalnymi.

Program konferencji: http://www.abrys.pl/fileadmin/abrys/dsk/Program_Selektywna.pdf

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024