Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Senat. Bon ciepłowniczy i zamrożenie cen prądu bez poprawek

Senat. Bon ciepłowniczy i zamrożenie cen prądu bez poprawek
ZM/PAP
17.09.2025, o godz. 10:27
czas czytania: około 3 minut
0

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zarekomendowała przyjęcie bez poprawek ustawy o bonie ciepłowniczym oraz przedłużeniu zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. W efekcie w IV kwartale 2025 r. prąd będzie rozliczany po cenie 500 zł za MWh netto, a dodatkowe wsparcie otrzymają gospodarstwa korzystające z ciepła systemowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Przyjęte we wtorek przepisy przewidują, że bon ciepłowniczy będzie formą pomocy kierowaną do gospodarstw domowych ogrzewanych ciepłem systemowym. Wsparcie obejmie drugą połowę 2025 r. oraz cały 2026 r. i będzie przyznawane na podstawie kryterium dochodowego.
Uprawnione do świadczenia będą gospodarstwa jednoosobowe o dochodzie miesięcznym nieprzekraczającym 3272,69 zł, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych – 2454,52 zł na osobę. Dodatkowym warunkiem jest korzystanie z ciepła dostarczanego przez przedsiębiorstwo energetyczne i ponoszenie opłat wyższych niż 170 zł/GJ.

Wprowadzona została zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza ona, że bon będzie przysługiwał nawet w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, jednak jego wartość zostanie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota pomocy to 20 zł – poniżej tej wartości bon nie będzie wypłacany.

Wysokość wsparcia w latach 2025–2026

Bon będzie przyznawany dwukrotnie – raz za drugą połowę 2025 r. i raz za cały 2026 r.

  • Od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r.: 500 zł (przy cenie ciepła powyżej 170 zł/GJ i nie wyższej niż 200 zł/GJ), 1000 zł (powyżej 200 zł/GJ i nie wyższej niż 230 zł/GJ) lub 1750 zł (powyżej 230 zł/GJ).
  • Od 1 stycznia do 31 grudnia 2026 r.: 1000 zł (powyżej 170 zł/GJ do 200 zł/GJ), 2000 zł (powyżej 200 zł/GJ do 230 zł/GJ) lub 3500 zł (powyżej 230 zł/GJ).

Rząd szacuje, że całkowity koszt funkcjonowania programu do końca 2026 r. wyniesie blisko 889,4 mln zł. Wsparcie ma pomóc przede wszystkim mniej zamożnym gospodarstwom w radzeniu sobie z wysokimi kosztami ogrzewania w okresie transformacji energetycznej.

Zamrożenie cen energii elektrycznej przedłużone

Ustawa przewiduje również przedłużenie obecnie obowiązujących zasad rozliczania cen prądu. Do końca 2025 r. gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z zamrożonej ceny energii elektrycznej na poziomie 500 zł za MWh netto. Minister energii Miłosz Motyka ocenił, że nie będzie potrzeby dalszego przedłużania tego mechanizmu na 2026 r.
Jak wskazał, działania rządu mają nie tylko charakter interwencyjny, ale również systemowy. „Zrobimy wszystko, aby od nowego roku cena energii elektrycznej w taryfie spadła poniżej 500 zł/MWh. To będzie realny efekt naszych rządów. Transformacja energetyczna to wprowadzanie do systemu coraz większej liczby stabilnych i tanich źródeł energii. Celem naszych działań jest obniżenie kosztów energii i ciepła w dłuższej perspektywie” – podkreślił Motyka.

Polityczne tło przepisów

Historia przepisów o zamrożeniu cen prądu jest dłuższa. Początkowo zostały one zapisane w tzw. ustawie odległościowej, która miała regulować kwestie budowy turbin wiatrowych. Dokument ten został jednak zawetowany przez prezydenta Karola Nawrockiego.
Wkrótce później prezydent złożył w Sejmie własny projekt ustawy, w którym powtórzono dokładnie te same zapisy dotyczące zamrożenia cen energii elektrycznej. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026