Senat: energetykę wiatrową blokowano na podstawie opinii, nie faktów

Senat: energetykę wiatrową blokowano na podstawie opinii, nie faktów
PAP/dom
16.06.2021, o godz. 10:21
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas posiedzenia komisji infrastruktury, samorządu terytorialnego i administracji oraz ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski wycofał poprawki do projektu łagodzącego tzw. ustawę odległościową. Zapowiedział przygotowywanie nowelizacji przepisów w zakresie odblokowania energetyki wiatrowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podczas środowego posiedzenia senacka Komisja Infrastruktury, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza zajmowały się rozpatrzeniem wniosków zgłoszonych na wcześniejszym, czerwcowym posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Przewodniczący komisji ustawodawczej, senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) wycofał poprawki zmierzające w praktyce do zmiany zasady 10H na 5H oraz dotyczące ograniczenia tej zasady – jak powiedział – “dwukierunkowo w kontekście nowych inwestycji wiatrowych”.

– Wycofuję poprawki, które zgłaszałem. Publicznie deklaruję, że będziemy przygotowywać nowelizację przepisów w zakresie odblokowania energetyki wiatrowej, która – jak się dzisiaj okazało – była zablokowana w oparciu o materiały, które nie miały statusu badania naukowego – powiedział Kwiatkowski podczas posiedzenia połączonych komisji.

Zwrócił uwagę, że zmianę przepisów prawa, którą wprowadzono w 2016 r., “ograniczając możliwość rozwoju energetyki wiatrowej podjęto w oparciu o dokument, który miał status opinii, a nie badania naukowego (…), który nie powinien stanowić podstawy do podjęcia decyzji”.

Jak przyznała podczas środowych obrad komisji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, stanowisko, które stało się podstawą do zmiany przepisów w 2016 r. “miało status tylko opinii i nie uzyskało nigdy statusu zweryfikowanego opracowania naukowego popartego badaniami terenowymi”.

– Było to wyłącznie, zgodnie z informacją Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, uogólnienie syntetyczne, podsumowanie analiz pochodzących z innych opracowań – stwierdziła. Dodała, że nie przedstawiono nigdy klucza doboru opracowań do przygotowania takiej opinii. – Opinia ta z uwagi na brak weryfikacji w formie badań nie powinna mieć charakteru wyznaczającego.

Zgodnie z pierwotnym projektem w ustawie odległościowej złagodzeniu miałaby ulec “odwrotna zasada 10H”, która przewiduje zakaz wznoszenia budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych.

Senat zaproponował w swoim projekcie wprowadzenie do ustawy odległościowej przepisu, zgodnie z którym odległość ta uległaby zmniejszeniu do 5H, zdefiniowanego analogicznie do 10H – jako pięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty. Projekt zakłada natomiast utrzymanie zasady 10H jako minimalnej odległości budowy wiatraka od zabudowań.

W trakcie posiedzenia plenarnego 10 czerwca br. senator Kwiatkowski zaproponował, by jeszcze bardziej zmienić pierwotne założenia i minimalną odległość wiatraka od zabudowań także wyznaczyć na 5H. Kwiatkowski wycofał także swój wniosek o bezzwłoczne przejście do trzeciego czytania., m.in. dlatego, że reprezentujący rząd wiceminister rozwoju Robert Tomanek obiecał dostarczenie senatorom kolejnych danych i wyników badań nt. wpływu turbin na otoczenie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024