Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Senat. Komisja Środowiska poparła przyjęcie prawa ochrony środowiska z poprawką dotyczącą instalacji OZE

Senat. Komisja Środowiska poparła przyjęcie prawa ochrony środowiska z poprawką dotyczącą instalacji OZE
MŁ/PAP
18.05.2022, o godz. 10:52
czas czytania: około 2 minut
0

W środę senacka Komisja Środowiska poparła przyjęcie prawa ochrony środowiska z jedną poprawką. Senatorowie chcą weryfikacji tego, czy inwestycje w OZE ubiegające się o przesunięcie terminu wprowadzenia prądu do sieci są realizowane.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W środę senacka Komisja Środowiska zajmowała się prawem ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Główne zapisy ustawy dotyczą kwestii walki z hałasem, ale na etapie prac sejmowych do projektu został wprowadzony przepis dotyczący przesunięcia terminu na wprowadzenie prądu do sieci z nowo powstających instalacji OZE. Pierwotny termin upływał z końcem czerwca 2022 r., tymczasem Sejm przesunął termin do 16 lipca 2024 r.

Trzeba będzie udowodnić że inwestycja jest w realizacji

Tej właśnie regulacji dotyczy poparta przez senacką Komisję Środowiska poprawka, zgłoszona przez senatora Stanisława Gawłowskiego (senator niezrzeszony). Zgodnie z jego propozycją do wniosku o przesuniecie terminu, jaki inwestor ma złożyć, powinny zostać dołączone dokumenty poświadczające uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji lub pozwolenia na budowę. Poprawka ma na celu eliminację tych inwestycji, które w ogóle nie zostały jeszcze rozpoczęte.

Zaktualizowane metody oceny hałasu

Głównym celem ustawy Prawo ochrony środowiska są kwestie walki z hałasem. Zgodnie z tymi przepisami, podmioty sporządzające strategiczne mapy hałasu (tj. zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi oraz lotniskami, a także prezydenci miast powyżej 100 tys. mieszkańców) będą musiały stosować zaktualizowane metody oceny hałasu, określone w przepisach unijnych.

Nowela zakłada, że organy ochrony środowiska (tj. marszałkowie województw) i podmioty sporządzające strategiczne mapy hałasu zostaną wyposażone w narzędzie umożliwiające dokonanie w jednorodny sposób oceny szkodliwych skutków hałasu drogowego, kolejowego i lotniczego.

Marszałek będzie mógł nakładać obowiązek sporządzenia przeglądu ekologicznego

Marszałek województwa będzie mógł też nakładać – na zarządzającego drogami innymi niż autostrady i drogi ekspresowe, które usytuowane są w miastach na prawach powiatu – obowiązek sporządzenia i przedkładania marszałkowi województwa przeglądu ekologicznego. Przegląd ekologiczny dostarcza informacji na temat faktycznego oddziaływania konkretnego obiektu na środowisko, a w przypadku, gdy obiekt nie spełnia przepisów o ochronie środowiska – proponuje działania naprawcze.

Co z lokalizacją nowych zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej?

Nowela pozwoli też uregulować w rozporządzeniu sposób ustalania bezpiecznej odległości w przypadku lokalizacji nowych zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Takie rozporządzenie ma określać np. rodzaje poważnych awarii przemysłowych i parametrów granicznych oddziaływania potencjalnych skutków takich awarii.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023