Gryzący gęsty dym spowił w niedzielę stolicę Serbii, Belgrad, w wyniku wybuchu pożaru na głównym wysypisku śmieci. Władze wezwały mieszkańców do pozostania w domach. Strażacy próbowali ugasić pożar na wysypisku Vinca, oddalonym ok. 17 km od śródmieścia Belgradu, w pobliżu Dunaju.

Znaczną część pożaru ugaszono do niedzieli wieczorem, ale władze zastrzegły, że miejsce to będzie się jeszcze tlić w najbliższych dniach.

Burmistrz Belgradu Zoran Radojczić ostrzegł mieszkańców, aby zamknęli okna i pozostali w domach, jeśli poczują dym.

Powstałe 40 lat temu wysypisko Vinca jest największym niezagospodarowanym składowiskiem odpadów w Europie. Każdego dnia gromadzi ponad 1500 ton odpadów z gospodarstw domowych i ok. 3000 ton odpadów budowlanych.

 

Ze względu na rozkład i niewłaściwe przetwarzanie odpadów na składowisku często dochodzi do pożarów emitujących gęsty dym – podaje agencja AP. Stołeczne władze oraz francusko-japońskie konsorcjum Suez-Itochu rozpoczęły w 2019 r. budowę nowego składowiska, spalarni oraz zakładu przetwarzania odpadów na energię.

Serbia kandyduje do UE, ale musi zainwestować ponad 15 mld euro, że spełnić unijne normy środowiskowe, w tym te dotyczące utylizacji odpadów stałych i płynnych.

Czytaj więcej

Skomentuj