Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Sikora – szrotówka zmora

Sikora – szrotówka zmora
04.11.2008, o godz. 8:31
czas czytania: około 2 minut
0

W Toruniu trwa projekt wieszania budek lęgowych dla sikor "Każda sikora to szrotówka zmora". Dzięki temu Toruń może skutecznie ochronić się przed niszczącymi kasztany larwami szrotówka kasztanowcowiaczka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Projekt stanowi część prowadzonej od 2003 roku miejskiej kampanii "Ochrońmy nasze kasztanowce w Toruniu". Polega on na rozwieszaniu skrzynek lęgowych, dzięki czemu zwiększa się ilość potencjalnych miejsc gniazdowych dla sikor. Badania naukowe dowodzą, że różne gatunki sikor wpływają ograniczająco na liczebność szrotówka kasztanowcowiaczka. Tym samym chronią nasze kasztanowce przed niekorzystnym wpływem larw tych motyli.

Jeszcze w tym roku Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia kupi kolejną partię skrzynek lęgowych dla sikor. Z początkiem przyszłego roku Ośrodek Edukacji Przyrodniczo–Ekologicznej przekaże je placówkom oświatowym, które zadeklarują chęć zaimpregnowania i zawieszenia skrzynek oraz dalszej ich obserwacji. Wczesną wiosną skrzynki zostaną rozwieszone w pobliżu toruńskich szkół i oczywiście drzew – kasztanowców, których w Toruniu nie brakuje.

Pewna pula skrzynek lęgowych będzie przeznaczona dla placówek uczestniczących w jesiennym grabieniu liści kasztanowców, do którego Ośrodek Edukacji Przyrodniczej gorąco zachęca wszystkich, którym zależy na utrzymaniu toruńskich kasztanowców w dobrej kondycji.

Przez cały czas Ośrodek oczekuje również na raporty za 2008 od nauczycieli koordynujących akcję w poszczególnych placówkach oświatowych. W raportach chodzi głównie o podanie miejsca zawieszenia wszystkich otrzymanych skrzynek dla sikor oraz kwestii zasiedlania ich przez ptaki. Te informacje są niezwykle istotne, gdyż przystępując do wyznaczenia w Toruniu kolejnych, potencjalnych miejsc lęgowych – uda się uniknąć typowania tych, w których skrzynki zostały już rozwieszone.

Ponadto dla oceny projektu ważna jest także informacja, że nie stwierdzono zasiedlenia skrzynek przez ptaki, jak również informacja o braku prowadzenia takich obserwacji. Dla ujednolicenia sposobu gromadzenia informacji z monitoringu stworzono formularz obserwacji, do którego prosimy wpisywać dane. Wzór dokumentu można pobrać w formie pliku www.zoo.torun.pl. Wypełnione formularze należy odsyłać na adres [email protected]. Można również przesyłać dokumentację fotograficzną z przebiegu akcji.
 
Po zakończonym sezonie lęgowym, najlepiej jeszcze przed zimą – wszystkie skrzynki należy oczyścić z zawartości. Koniecznie należy usunąć stare gniazda! Dostęp do wnętrza budki jest możliwy dzięki otwieranej przedniej ściance. Istnieje możliwość wypożyczenia z Ośrodka drabiny aluminiowej celem przeglądu i czyszczenia skrzynek. Przy okazji tej czynności można także pozyskać informację o zasiedleniu budki lęgowej.

źródło: torun.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024