Trzeciego dnia negocjacji podczas szczytu klimatycznego w Durbanie, sprawująca przewodnictwo w Unii Polska zostaje odznaczoną antynagrodą.

450 organizacji pozarządowych z całego świata 30 listopada przyznało Polsce "Skamielinę dnia" za objęcie przez polską Prezydencję patronatem zorganizowanej przez sektor węglowy konferencji "Europejskie Dni Węglowe" we wtorek w Brukseli. Miało to miejsce już w czasie, gdy w Durbanie przywódcy światowi debatują nad katastrofalnymi skutkami emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

– To już nie gafa. To głupota – stwierdził dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej – Polska po raz kolejny realizuje interesy lobby węglowego kosztem swojego międzynarodowego wizerunku. Osłabiając wiarygodność Unii Europejskiej, ogranicza możliwość uzyskania w Durbanie porozumienia. Zdaniem Karaczuna, brak tego porozumienia będzie dla Polski najgorszą z możliwych wiadomości. Oznaczać będzie wzrost zagrożenia ekstremami pogodowymi i brak bodźca dla budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Polska, otrzymując antynagrodę, została tym samym zaliczona do grupy państw najbardziej zagrażających wypracowaniu porozumienia na szczycie klimatycznym w Durbanie.

źródło: ChrońmyKlimat.pl

AKTUALIZACJA:

Polska prezydencja zaprzeczyła, jakoby przyznała patronat Europejskim Dniom Węgla w PE.

– Chciałem absolutnie zaprzeczyć, żeby polska prezydencja przyznawała patronat tej imprezie, o której mówią ekolodzy. Jest to jakieś zupełne nieporozumienie. Prosimy organizacje ekologiczne, które tę (anty)nagrodę nam przyznały o wycofanie jej i przeproszenie polskiej prezydencji – powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

źródło: onet.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj