Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Składowiska odpadów nadal będą potrzebne

Składowiska odpadów nadal będą potrzebne
TOM
15.06.2021, o godz. 13:53
czas czytania: około 2 minut
1

Mimo ograniczenia roli składowisk odpadów w Unii Europejskiej, to są one i nadal będą istotną częścią systemu gospodarowania odpadami – podkreślają eksperci konferencji "Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów", która rozpoczęła się we wtorek w Olsztynie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Składowiska są niezbędnym elementem zagospodarowania odpadów – powiedział, otwierając konferencję, przewodniczący rady Programowej Konferencji dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.

– Wydawałoby się, że o składowiskach powiedzieliśmy wszystko, że zmierzch przed nami. Ale tak  nie jest. Póki co sytuacja jest zawieszona, ale uważam, że jeszcze wiele przed nami. Na przykład ważne jest zagospodarowanie frakcji nadsitowej – dodał.

Dr Krystian Szczepański z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego mówił o składowaniu w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i circular economy.

– Najważniejsze jest inwestowanie w recykling, ale nie możemy zapomnieć o kwestii składowania. Musimy składować te odpady, których nie możemy wykorzystać lub te których odzysk jest nieekonomiczny – stwierdził dyrektor Szczepański.

Jak zauważył, po 2035 roku w Polsce będzie można składować tylko od 1,5 mln do 1,7 mln ton odpadów. Obecnie w Polsce ok. 5,5 mln ton odpadów rocznie deponujemy na składowiska, tj. około 43% „produkowanych” odpadów.

– Taka jest średnia krajowa. Ale np. w Zachodniopomorskiem trafia tylko 22%. Na drugim końcu jest województwo świętokrzyskie, gdzie aż 66% trafia na składowiska – wyliczał Krystian Szczepański. – Gdy obecnie na składowiska trafia ponad ponad 40% odpadów, to możliwości ich przyjęcia na składowiska skończą się już w 2028 r.

O zmianach w prawie odpadowym mówił dr Jędrzej Bujny z SMM LEGAL Maciak Mataczyński Adwokaci. – To już kolejna nowelizacja. Uważam, że nadmiar zmian w przepisach daje wątpliwej jakości materiał, dlatego konieczna jest nowa jedna ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – zaznaczył dr Bujny.

Jak pokreślił, wbrew temu co twierdzi ustawodawca, projekt zawiera znaczące systemowe zmiany w zakresie  funkcjonowania rynku gospodarowania odpadami.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Eeee

Komentarz #160278 dodany 2021-06-15 20:02:56

Halo! No niewiele z tego artykułu wynika. Jest za krótki i zbyt powierzchowny. Za mało danych.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024