Składowiska odpadów pełne nieprawidłowości

Składowiska odpadów pełne nieprawidłowości
mp
14.03.2020, o godz. 8:19
czas czytania: około 2 minut
1

Składowiska odpadów komunalnych w województwie mazowieckim wykazują szereg nieprawidłowości - wynika z najnowszego raportu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Mazowieckie wysypiska śmieci wykazują szereg nieprawidłowości w swoim funkcjonowaniu. Stały się one przedmiotem zainteresowania Warszawskiego Forum Samorządowego. Organizacja opublikowała raport „Kryzys śmieciowy na Mazowszu – jak walczyć z plagą dzikich wysypisk”.

Brak raportów i formularzy

Właściciele składowisk nie przedstawiają urzędowi marszałkowskiemu wymaganych raportów, przez co niemożliwe jest rzetelne zbadanie prawidłowości działania tych obiektów. Takie zestawienia przedstawiło urzędowi tylko 14 z nich, natomiast składowiska odpadów w Rachocinie, Warce i Kobiernikach nie dostarczyły prawidłowo wypełnionych formularzy.

Zarządzający obiektami w Rachocinie i Warce nie dostarczyli do urzędu marszałkowskiego
pełnych zestawień zbiorczych. Z kolei w zestawieniu dotyczącym składowiska w
Kobiernikach pojawiły się sprzeczne dane. Wynika z niego bowiem, że pojemność
zapełniona obiektu jest większa od pojemności całkowitej. Dodatkowo, według tychże
informacji, składowisko nadal dysponuje pojemnością pozostałą do składowania odpadów.

– Nie jest wykluczone, że w wymienionych w raporcie przypadkach doszło do pomyłki ze strony zarządców składowisk. Jednak nieprawidłowości, które znalazły się w zestawieniach, powinny zostać dokładnie sprawdzone – mówi Michał Michałowski z Inicjatywy Nowe Horyzonty.

Pożary to nadal duży problem

Problem potęgują pojawiające się często w ostatnim czasie pożary wysypisk śmieci, co jest wynikiem samozwańczych prób utylizacji odpadów. W tej sytuacji pomocny może być nakaz umieszczenia obowiązkowego monitoringu, jednak wprowadzenie takiego rozwiązania utrudnia niespełnianie zabezpieczeń pożarowych w pomieszczeniu, gdzie stałyby monitory.

– Wciąż nieuczciwe osoby decydują się, pomimo grożących kar, na nielegalne unieszkodliwienie odpadów. W ten sposób powstają dzikie wysypiska bądź mamy do czynienia z katastrofalnym dla okolicznych mieszkańców paleniem śmieci w
nieprzystosowanych do tego miejscach. Nie są to odpowiednie spalarnie, a trujące i dewastujące naturę pułapki. Nieuchronność kary wobec takich osób może zmniejszyć skalę procederu, a co za tym idzie, premiować uczciwych przedsiębiorców – mówi Cezary Holdenmajer, prezes Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy.

Rozwiązaniem z pewnością jest wprowadzenie obowiązku zainstalowania na składowiskach odpadów monitoringu wizyjnego, który musi być wysokiej jakości – tak by zapewniał przez całą dobę zapis obrazu i identyfikację osób przebywających w tym miejscu. Niestety, dopiero​ od 22 lutego 2021 r. pomieszczenie, w którym przechowywany będzie nośnik z obrazem, powinno stanowić odrębną strefę pożarową.

Plaga dzikich wysypisk. Dane z Mazowsza zaskakują

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


znawiec

Komentarz #46488 dodany 2020-03-14 10:30:06

Durny artykuł bez treści merytorycznych. To tak jakby napisać, że Portal Komunalny jest pełen nieprawidłowości , bo im się serwer zaciął, a intendent nie dostarczył na czas papieru toaletowego do WC. ŻENADA !!!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2025