Składowiska z problemami
Polska nadal składuje ponad 40% swoich odpadów. Do 2035 r. ten wskaźnik musi zmaleć do zaledwie 10%. Inne kraje Unii Europejskiej teoretycznie radzą sobie lepiej z ograniczaniem składowania, ale – biorąc pod uwagę dane na temat eksportu odpadów z tworzyw sztucznych i termicznego przekształcania odpadów – osiągnięcia państw UE nie wyglądają już tak imponująco.
W gospodarce odpadami obowiązuje hierarchia postępowania z odpadami, której priorytetami są zapobieganie ich wytwarzaniu, przygotowanie do ponownego użycia oraz recykling. Inne formy odzysku, w tym odzysk energii, umieszczone zostały dopiero na czwartym poziomie hierarchii. Najniżej w hierarchii stoi składowanie, które jest ostatecznością w postępowaniu z odpadami.
Główne cele ilościowe i jakościowe zawarte w dyrektywach UE1,2 odnośnie do gospodarki obiegu zamkniętego obejmują m.in.:
- zwiększenie odpowiednio do 55%, 60% i 65% celów w zakresie przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu do 2025, 2030 i 2035 roku,
- poddanie recyklingowi co najmniej 65% oraz 70% wagowo wszystkich odpadów opakowaniowych odpowiednio w terminach do 31 grudnia 2025 i 2030 r.,
- maksymalny dopuszczalny poziom składowania odpadów komunalnych w ilości 10% masy wytworzonych odpad...