Skrzydło kondora inspiracją dla turbin wiatrowych

Skrzydło kondora inspiracją dla turbin wiatrowych
E. M.
24.04.2024, o godz. 9:45
czas czytania: około 2 minut
0

Zakrzywione końcówki łopat turbin wiatrowych, inspirowane skrzydłem kondora, mogą być kluczem do efektywniejszego wykorzystania energii wiatru przy jednoczesnym zmniejszeniu oporu powietrza. Informuje o tym pismo „Energy”, podkreślając, że symulacje przeprowadzone przez Khashayara Rahnamaybahambarego z University of Alberta w Kanadzie sugerują, iż takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć wydajność turbin o średnio 10 procent.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zakrzywione na podobieństwo skrzydła kondora końcówki łopat turbin wiatrowych mogłyby wychwytywać więcej energii wiatru przy mniejszym oporze powietrza – informuje pismo „Energy”.

Kondor wielki pomaga poprawić efektywność turbin wiatrowych

Zamieszkujący Andy kondor wielki, zwany też andyjskim lub olbrzymim, jest największym na świecie ptakiem latającym – jego waga sięga 15 kilogramów, a rozpiętość skrzydeł może przekraczać trzy metry. Aby nie tracić energii na machanie skrzydłami, chętnie korzysta z prądów wznoszących, pokonując ogromne odległości w poszukiwaniu padliny.Podobnie jak wiele innych gatunków ptaków, kondory olbrzymie mają zadarte końcówki skrzydeł, co pomaga zwiększyć siłę nośną. Wzorowane na ptasich skrzydłach elementy, zwane wingletami, są powszechnie stosowane w konstrukcji skrzydeł samolotów. Dotychczas nie korzystano jednak z podobnych rozwiązań w przypadku łopat wytwarzających energię elektryczną turbin wiatrowych. Głównie dlatego, że rozmiary współczesnych turbin utrudniają prowadzenie eksperymentów.

Eksperyment na realnych turbinach 

Tymczasem, jak wynika z symulacji (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0360544224003335?via%3Dihub ), które przeprowadził Khashayar Rahnamaybahambary z University of Alberta w Kanadzie, zakrzywione końcówki łopat inspirowane kształtem skrzydła kondora mogłyby zmniejszyć opór powietrza i zwiększyć wydajność turbin wiatrowych średnio o 10 proc.

Według autora winglety można by zamontować nawet na już wyprodukowanych turbinach, wsuwając je na końce łopat „jak skarpetki”. Trwają prace nad przeprowadzeniem eksperymentów na realnych turbinach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024