Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Skrzydło kondora inspiracją dla turbin wiatrowych

Skrzydło kondora inspiracją dla turbin wiatrowych
E. M.
24.04.2024, o godz. 9:45
czas czytania: około 2 minut
0

Zakrzywione końcówki łopat turbin wiatrowych, inspirowane skrzydłem kondora, mogą być kluczem do efektywniejszego wykorzystania energii wiatru przy jednoczesnym zmniejszeniu oporu powietrza. Informuje o tym pismo „Energy”, podkreślając, że symulacje przeprowadzone przez Khashayara Rahnamaybahambarego z University of Alberta w Kanadzie sugerują, iż takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć wydajność turbin o średnio 10 procent.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zakrzywione na podobieństwo skrzydła kondora końcówki łopat turbin wiatrowych mogłyby wychwytywać więcej energii wiatru przy mniejszym oporze powietrza – informuje pismo „Energy”.

Kondor wielki pomaga poprawić efektywność turbin wiatrowych

Zamieszkujący Andy kondor wielki, zwany też andyjskim lub olbrzymim, jest największym na świecie ptakiem latającym – jego waga sięga 15 kilogramów, a rozpiętość skrzydeł może przekraczać trzy metry. Aby nie tracić energii na machanie skrzydłami, chętnie korzysta z prądów wznoszących, pokonując ogromne odległości w poszukiwaniu padliny.Podobnie jak wiele innych gatunków ptaków, kondory olbrzymie mają zadarte końcówki skrzydeł, co pomaga zwiększyć siłę nośną. Wzorowane na ptasich skrzydłach elementy, zwane wingletami, są powszechnie stosowane w konstrukcji skrzydeł samolotów. Dotychczas nie korzystano jednak z podobnych rozwiązań w przypadku łopat wytwarzających energię elektryczną turbin wiatrowych. Głównie dlatego, że rozmiary współczesnych turbin utrudniają prowadzenie eksperymentów.

Eksperyment na realnych turbinach 

Tymczasem, jak wynika z symulacji (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0360544224003335?via%3Dihub ), które przeprowadził Khashayar Rahnamaybahambary z University of Alberta w Kanadzie, zakrzywione końcówki łopat inspirowane kształtem skrzydła kondora mogłyby zmniejszyć opór powietrza i zwiększyć wydajność turbin wiatrowych średnio o 10 proc.

Według autora winglety można by zamontować nawet na już wyprodukowanych turbinach, wsuwając je na końce łopat „jak skarpetki”. Trwają prace nad przeprowadzeniem eksperymentów na realnych turbinach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024